Sleduj nás

Khabib Nurmagomedov vs. Tony Ferguson. Padne ruský Orel?

Khabib Nurmagomedov vs. Tony Ferguson. Padne ruský Orel?

18. dubna 2020 se v New Yorku uskuteční galavečer UFC 249 s hlavním trhákem Khabib Nurmagomedov vs. Tony Ferguson. Khabiba čeká již třetí obhajoba titulu v divizi lehké váhy. Mnozí experti však považují právě Fergusona za toho, kdo má šanci ukončit nadvládu ruského bijce. Naplní se jejich předtucha?

Orel ve své kariéře prozatím neokusil hořkost porážky. Proto je se skóre 28-0 považován za favorita i v duelu s Fergusonem, o čemž mimo jiné vypovídají také kurzy sázkových kanceláří. Navíc z celkově 58 odbojovaných kol vyhrál 57. Jediné kolo ztratil v mediálně zpopularizované bitvě s Conorem McGregorem, kterého ovšem také dokázal ukončit.


Ferguson, zvaný El Cucuy, ve své kariéře nasbíral 25 vítězství a pouze 3 porážky. Momentálně táhne šňůru 12 výher v řadě a řada fanoušků se domnívá, že to budou právě zabijácké lokty a mrštnost, co bude platit na doposud neporaženého šampiona.

  • Sázejte na bojové sporty, vyberte si svou sázkovou kancelář zde

K bitvě mezi Rusem a americkou mašinou mělo dojít v historii celkem již čtyřikrát, přičemž oba zápasníci jej dvakrát zrušili. Prezident Dana White následně prohlásil, že tento střet již promovat nebude. Nyní je všechno jinak a oba bojovníci by konečně měli změřit síly.


Silné a slabé stránky zápasníků

Khabibovou dominantní stránkou a chloubou jsou skvělá fyzická kondice a špičkově vypracovaný wrestling, kterým drtí jednoho soupeře za druhým. Každý z jeho rivalů ví, s jakým stylem půjde šampion lehké váhy do boje a co od něj mohou v oktagonu očekávat. Žádný z nich však doposud nenašel recept na jeho tlak na zemi. 

Na druhou stranu tím Eagle zabíjí moderní MMA, protože jedním dominantním stylem poráží své soupeře. V minulosti se stávalo, že pokud měl zápasník o několik levelů kvalitnější wrestling než jeho protivníci, tak se k titulu zkrátka „doházel“. Khabibův box je těžké hodnotit, jelikož své soupeře nedokáže příliš ukončovat údery. Svým neortodoxním stylem však umí překvapit, o čemž svědčí třeba knockdown v druhém kole s McGregorem. 

Ve své kariéře zvítězil KO pouze osmkrát (jedenkrát v UFC) z 28 vítězství. Další přednostní je vysoká silová vybavenost. Vzhledem k tomu, že Orel ve své kariéře neprohrál jediný střet a vždy předvedl dominantní výkon, těžko hledat významné slabé stránky. Sice několikrát během utkání zavrávoral, nikdy to však neovlivnilo jeho vývoj!


Zápasy Tonyho Fergusona jsou přesným opakem a zaručením krvavé podívané. El Cu-cuy dokáže své soky zřídit během jediného kola skutečně k nepoznání. Jeho silnou stránkou je postoj, konkrétně tvrdé a ostré údery lokty. Navíc se dokáže mrštně pohybovat po zemi. Silnou stránkou je rovněž jako u jeho protivníka skvělá fyzická kondice. Dále dokáže zahrozit nečekanými útoky. Výhodu má také v rozpětí paží, které má o 16 cm delší než ruský Orel. S největší pravděpodobností však bude zaostávat silově. Pokud dokáže ruský bijec „hodit“ bývalého šampiona těžké a polotěžké váhy Daniela Cormiera, tak pravděpodobně „hodí“ i Tonyho Fergusona. Otázkou zůstává, zda bude americký zápasník schopen a mít prostor útočit na zemi ze spodu?

Jedno je jisté. Šampion lehké váhy se prozatím typově se soupeřem, jako je Ferguson, nesetkal. Vyzyvatel bude nebezpečným a agresivním. Díky tomu má Khabib zřejmě mnohem větší motivaci do tréninků. Vzhledem ke zkušenostem, dovednostem a fyzické kondici obou zápasníků je možné, že bychom se mohli dočkat zápasu na celých pěti kol! V následující tabulce jsou uvedeny základní údaje a statistiky obou zápasníků.


Khabib Nurmagomedov Tony Ferguson
Přezdívka The Eagle El Cucuy
Národnost ruská americká
Věk 31 35
Výška 178 cm 180 cm
Váha 70 kg 70 kg
Rozpětí paží 178 cm 194 cm
Skóre 28-0 25-3
Vítězství na KO 8 12
Vítězství na submisi 10 8
Vítězství na body 10 5
Dominance wrestling postoj
Průměrný čas na zápas 13:56 10:04
Počet pokusů o takedown 116 14
Obrany proti takedownu 85 % 77 %

Obhájí ruský Orel potřetí titul šampiona? Nebo se stane Ferguson novým králem lehké váhy? Minimálně bude prvním zápasníkem, který způsobí Khabibovi krvavé zranění. Bude to však stačit na vítězství? Odpovědi se dočkáme již 18. dubna. A máme se rozhodně na co těšit!

Ondřej Rezler


Další články