Sleduj nás

UFC v roce 2019 přechází k ESPN

UFC v roce 2019 přechází k ESPN
Od příštího roku čekají fanoušky MMA v USA zásadní změny. UFC totiž podepsalo novou TV smlouvu platnou od 1. 1. 2019 a od příštího roku tak od konglomerátu FOX přestupuje k ESPN.

Na FOX UFC působilo sedm let od roku 2011 a celková hodnota stávající smlouvy tak byla 700 milionů dolarů (100 za rok) - a UFC na FOX (konkrétně na kanálech FOX, Fox Sports 1, Fox Sports 2, FX a dříve FUEL) odvysílalo (a do konce roku ještě odvysílá) přes 120 turnajů.

UFC doufalo (a byl to jeden z hlavních faktorů při odkupu UFC) že se jim nová smlouva podaří navýšit na 400 - 450 milionů na rok, což se nakonec nepodařilo, ale i tak došlo k zcela zásadnímu navýšení a UFC tak zabodovalo největší smlouvou své historie.

NEPŘEHLÉDNI: Začíná EURO! Vyzvedni 1000,- kč jako dárek a sleduj sportovní přenosy včetně galavečerů Clash of the Stars a další!


Týden zpátky bylo zveřejněno, že UFC uzavřelo smlouvu s online platformou ESPN+ na patnáct turnajů ročně za 150 milionů ročně, po týdnu ale došlo ještě k podpisu druhé smlouvy s ESPN, která celkový kontrakt navýšila na 300 milionů ročně na pět let.

UFC se tak podařilo smlouvu více než zdvojnásobit, pro fanoušky v USA se toho zároveň ale celkem dost mění - většina UFC turnajů se bude nacházet za tzv. „paywallem“ a fanoušci budou muset platit PPV nebo platformu EPSN+ která bude vytlačovat UFC Fight Pass.


Produkce zůstává pod kontrolou UFC, v tomto směru se nic nemění, základními moderátory MMA pořadů pod ESPN budou Ariel Helwani a Chael Sonnen.

Celkové parametry nové smlouvy vypadají takto:  • Smlouva je na 5 let, celkem na 1,5 miliardy dolarů. 300 milionů ročně je rozloženo na 150 milionů za TV práva pro ESPN a 150 milionů za práva pro digitální platformu ESPN+.

  • Mělo by dojít k malému navýšení počtu turnajů. V roce 2017 jich bylo 39, v letech 2015 a 2016 pak 41, nová smlouva počítá s celkem 42 turnaji.

  • 20 turnajů po 12 zápasech se bude komplet vysílat na digitální platformě ESPN+

  • 10 turnajů se bude vysílat na TV kanálech (ESPN nebo ESPN2), předzápasy pak na ESPN+ (hlavní zápasy a předzápasy tedy na různých platformách).

  • PPV turnajů by mělo být 12, jejich předzápasy se budou vysílat na sítích ESPN (tzn. kanály ESPN a ESPN2)

  • Dana White Contender Série bude od června 2019 také na ESPN+. O show The Ultimate Fighter se nic neříká.

  • UFC Fight Pass zůstává fungovat, jeho role je ale v tuto chvíli trochu nejistá (neví se, zda zde budou vůbec nějaké turnaje živě - typicky evropské turnaje které teď budou asi na ESPN+).

  • ESPN+ stojí 4,99 za měsíc nebo 49,99 na rok.


​Dana White ke smlouvě prohlásil:


„Každý rok za posledních osmnáct let jsme tenhle sport posouvali na novou úroveň. Nacházíme inovativní způsoby jak propagovat naše sportovce a budovat hvězdy. Dnes je velmi významný den pro UFC, naše sportovce a naše fanoušky. Teď jsme součástí rodiny ESPN která je ve světě považována za vrchol sportovních přenosů. Na tuto další kapitolu existence UFC se velmi těším.“

Otázkou pak může být, co čeká od příštího roku Fox Sports pro které byly UFC přenosy víceméně hlavním tahákem. Fox se podle všeho raději rozhodl jít cestou profi-wrestlingu a za práva k Smackdownu od příštího roku WWE bude platit asi 205 milionů ročně (RAW zřejmě zůstane na NBCUniversal, ale asi za trojnásobek toho co dosud, takže není úplně bez zajímavosti, že profi-wrestling ve výsledku boduje ještě lepším smlouvami než UFC (i pro ně jsou to rekordní čísla).

Další články