Sleduj nás

Dotáhne drtivá KO síla kamerunského Predátora k titulu těžké váhy UFC? A jaká taktika může tuto bestii zastavit?

Dotáhne drtivá KO síla kamerunského Predátora k titulu těžké váhy UFC? A jaká taktika může tuto bestii zastavit?

Na proběhnuvším turnaji UFC 249 si Predátor Ngannou připsal další tvrdé KO, kdy hned po první kombinaci svých neuvěřitelně tvrdých úderů ukončil doposud neomylného Jairzinha Rozenstruika. Ve všech svých posledních zápasech si navíc podobným způsobem doslova smlsnul i na jménech, jako jsou Junior Dos Santos, Cain Velasquez nebo talentovaný Curtis Blaydes.

Dalo by se říci, že právě toto jsou hlavní důvody toho, že ačkoli je šampionem těžké váhy Američan Stipe Miocic, tak je nejčastěji skloňované jméno v souvislosti s těžkotonážní divizí právě Francis Ngannou. Tento třiatřicetiletý obr disponuje snad nejvyvinutější muskulaturou v UFC, což v jeho hmotnostní kategorii není zcela běžné. Každý by logicky zmínil, že zrovna díky tomu se během zápasu musí velmi rychle unavit, ale k tomu dochází paradoxně velmi málokdy, jelikož se v kleci nestačí ani pořádně zapotit.

Ngannou začínal svou kariéru v bojových sportech jako boxer a z toho také v UFC nejvíce těží. Jeho svalnaté mohutné paže působící jako ohromná „kladiva“ posílají k zemi jednoho soupeře za druhým. Těmi posledními byli již zmínění Rozenstruik, Dos Santos, Velasquez a Blaydes, s nimiž Ngannou strávil v nejslavnějším oktagonu světa pouhých 162 sekund.


Francis Ngannou v akci UFC

 V UFC dosud pouze dva borci vydrželi jeho výbušný počáteční nástup a podařilo se jim toto „monstrum“ zdolat na body. Jednalo se o současného šampiona těžké váhy Stipeho Miocice a o ranaře Derricka Lewise. Za zmínku však stojí spíš právě Ngannouova titulová šance v boji proti prvnímu zmíněnému borci, jenž si i přes svou aktivní bojovou kariéru stále udržuje své povolání hasiče a záchranáře. Ten tehdy pohotově využil promáchnutí úderů svého obrovitého vyzyvatele a poté pomocí takedownu přenesl boj na zem.


S touto výbornou taktikou postupoval prakticky celou pětikolovou bitvu, zápas často přenášel úspěšně na žíněnku a jakmile Ngannou postupně slábnul, ztrácel na své výbušnosti a zjevně mu docházela i fyzička. Stipe Miocic svou titulovou obhajobu naprosto opanoval. Francis Ngannou podlehl zkušenému soupeři jednomyslným bodovým rozhodnutím. Nutno podotknout, že poslední tři kola nechal šampion kamerunského obra doslova trpět a jen v signifikantních úderech ho přestřílel o 144 zásahů.

Francis Ngannou chci titul v UFC

V letošním roce však Stipe Miocic poté, co v dlouho očekávané odvetě zdolal Daniela Cormiera, prohlásil, že by se rád až do srpna naplno věnoval svému civilnímu povolání hasiče ve státě Ohio. To se samozřejmě vůbec nelíbilo řediteli organizace UFC Danu Whiteovi, kterému toto šampionovo rozhodnutí znesnadňuje plánovanou trilogii právě s Cormierem. Původně se hodně proslýchalo, že již v UFC 249 se Ngannou s Rozenstruikem utkají o pás prozatímního šampiona, což se však nakonec z neprokázaných důvodů nestalo.


Po hladkém „Predátorově“ vítězství se následně začalo spekulovat, že by o titul dočasného šampiona těžké váhy mohl Ngannou bojovat s jednačtyřicetiletým bývalým držitelem mistrovských pásů ve dvou váhových kategoriích Danielem „DC“ Cormierem. Ten je tomuto scénáři nejen pozitivně nakloněn, ale dokonce i poodhalil, že už má plán, jak hrozivého knockoutera porazit.

Nesmíme však opomenout, jak obrovská musí být vůle a mravní síla někoho, kdo se z drsných životních podmínek afrického Kamerunu, dokázal probojovat až mezi elitu UFC. Dosáhne tentokrát tento výjimečný bijec na dlouho očekávaný titul? Ať už ano nebo ne, doufejme, že se nám tímto způsobem rýsuje další velmi zajímavý zápas mezi dvěma velikány nejtěžší váhové kategorie UFC.

Kuba Jan Chyba


Další články