Sleduj nás

„Zvláštní“ případ Machaev: Proč odešel z XFN?

„Zvláštní“ případ Machaev: Proč odešel z XFN?

Organizace XFN bohužel i nadále ztrácí na své síle. Poslední, kdo z této velké rodiny vypadl, je mladý rakouský talent Mochamed Machaev, jenž se vybojoval ze smlouvy. Je však tento fakt jediným důvodem odstoupení? 

Nadějný fighter, s nímž je spojována veliká budoucnost, během nedělního večera na svém instagramu napsal finální rozloučení. To popisuje, že „za oponou“ bylo více problémů, než se na první dojem mohlo zdát. 


„Rád bych poděkoval všem, co mě tady v Česku podporovali. Zápas se Sivákem jsem vzal na poslední možnou chvíli, ale už v pozadí toho všeho jsem měl spoustu problémů s organizací, zejména co se týče zápasových podmínek, a tak jsem se rozhodl skončit," oznámil Machaev, který se kromě přístupu ze strany XFN obrátil i na bodovací sudí ze zápasu s Václavem Sivákem. 

Český borec vyhrál na body, první dvě kola byl však rakouský protivník dle vlastního tvrzení o poznání lepší. Až Následné třetí kolo to vyrovnalo a ve čtvrtém (extra roundu) vyhrál Sivák. Problém byl však dle Mochameda v tom, že do extra roundu (remíza po 3 kolech) to jít vůbec nemělo. Až bude k dispozici video, budeme to moct posoudit sami. Prozatím se toto tvrzení neztotožňuje s názorem soudců, jež byli hodnocením zápasu pověřeni. 


Protože se jednalo o významnou ztrátu, bylo potřeba uvést věci na pravou míru. Dle vyjádření promotéra Kareše ovšem nešlo o problém, který by se nekonal běžně i kdekoliv jinde. „Machaev měl platnou smlouvu do zápasu na Královce a na nových podmínkách jsme se nedohodnuli - to se myslím stává denně a všude. Jeho požadavky byly příliš vysoké a byly více než 15x vyšší, než když u nás před rokem začínal. Problém XFN vzniknul právě na drahých smlouvách a nikdo z nás nechce stejné chyby opakovat. Ze své zkušenosti s takto mladými zápasníky si myslím, že se na další spolupráci dohodneme, ale nebude to teď hned.”

Je sice pravda, že nejen v MMA, ale ve sportu obecně, platí, že pokud si jsou mladí zápasníci vědomi své kvality, hodlají jí přizpůsobit i své finanční požadavky. Co se Machaeva týče, on k tomu rovněž zmiňuje špatné zápasové podmínky, což jsou věci, na něž si stěžovali i další jména, která z XFN za poslední týdny odešla. Povětšinou se opakovaly stále ty dva stejné problémy dokola, a sice peníze (neplacení) a špatný přístup či neochota vyjednávat. 


Pokud do tohoto příběhu zahrneme i ty „klasické ženské rysy“, pak můžeme citovat slova matchmakerky Aleny Holé. Ta uvedla, že se podmínky smlouvy s Machaevem naplnily a k následnému prodloužení kontraktu již nedojde. To vše nějak souvisí i s tématem ohledně (ne)placení daní, čehož byl nedávno součástí také Karlos Vémola. Jaké problémy tam však s daněmi byly, jsou či ještě budou, to vám nedokážeme popsat. 

„31. března vyšlo oznámení, že Mochamed Machaev v XFN končí. Ano, tuto informaci mohu potvrdit. Jeho smlouva byla uzavřena na dobu 2 let, ve které měl absolvovat 5 zápasů. Zápasem na Legendách byl tento zápasový cíl naplněn. Neshody s jeho týmem jsou pravdivé. Machaev nedoložil a ani nechtěl pomoci s daňovým plněním za rok 2018, které mu nařizovala smlouva, a nové podmínky pro další smlouvu nejsou pro ani jednu stranu akceptovatelné. Tudíž se naše spolupráce ukončuje. Jsme rádi, že jsme mohli být součástí takového zápasníka a přejeme mu hodně úspěchů v dalších organizacích,“ uvedla Holá.Další články