Sleduj nás

Revoluce v českém MMA! IAF řeší první testy na doping, RFA se zjevně napojí. OKTAGON zatím ve stínu

Revoluce v českém MMA! IAF řeší první testy na doping, RFA se zjevně napojí. OKTAGON zatím ve stínu Foto: IAF

Jen u slov by nechtěl zůstávat promotér IAF Petr Ondruš, který je už teď v kontaktu s antidopingovým výborem, aby v Česku začaly první testy na zakázané látky.

Dlouhá léta bylo toto téma tabu. Žádný z bojovníků se sice veřejně k dopingu nehlásil, nemohl ani, ale bylo jasné, že když ta pravidla tady nejsou, může se toho zneužívat. S tím by však měl být postupně konec.

„Určitě to nebyl ode mě během našeho streamu minulý týden žádný žert. S Antidopingovým výborem ČR jsme v kontaktu a řešíme jistou formu spolupráce,“ napsal nám v emailu promotér Petr Píno Ondruš.


NEPŘEHLÉDNI: Začíná EURO! Vyzvedni 1000,- kč jako dárek a sleduj sportovní přenosy včetně galavečerů Clash of the Stars a další!

„Rozhodně chci před zápasy začít dělat testy na zakázané látky, jako jsou amfetaminy apod. Nejspíš to bude formou tzv. ‚lízátek‘. Z principu mi jde o jasný vzkaz celé československé scéně, že tu chceme mít čistý sport a že pro to podnikneme všechny potřebné kroky.“

IAF nyní spolupracuje s organizací RFA, se kterou bude mít 11. listopadu společný turnaj. Právě z úst šéfa RFA Borise Marhanského před několika dny zaznělo, že i on si přeje mít čistý sport, a proto jen čeká na pomocnou ruku od lidí, kteří s ním tomuto cíli půjdou naproti.


„Dopingové testy by měly být nedílnou součástí bojových sportů. Pokud bychom s tím ale začali jenom my, tak to bude náročné. Proto vyzývám OKTAGON, aby do toho šel s námi. Pořád mluví o tom, jak jsou top organizací, tak teď mají příležitost to dokázat a sportovně se posunout,“ konstatoval Marhanský.

Pochopili jsme, že jím vhozenou rukavici sebral právě Petr Ondruš s IAF, zato Ondřej Novotný s OKTAGONem zatím mlčí, ale to může být dáno i tím, že se s Marhanským moc nemusí a na jakoukoliv cestu se raději vydá sám.

Naposledy Novotný o dopingu mluvil v roce 2021 během podcastu U Kulatého stolu, kdy řekl, že se tím bude zabývat v nějakém „střednědobém horizontu“. Za úvodní cíl si klade zastavení těch věcí, jež si bojovníci dávají těsně před zápasy. „Je tu určité procento bojovníků, co se snaží před zápasem získat výhodu tím, že požijí nabuzující látky. Krok po kroku se snažím přijít na systém, jak tomu zabránit,“ uvedl. Ten systém ale zatím nevymyslel. Další články