Sleduj nás

Petr Macháček: V devadesátých letech? To byli rváči! Kombinaci si zapamatovali jako básničku, mladí dnes nezvládnou ani kotrmelec

Petr Macháček: V devadesátých letech? To byli rváči! Kombinaci si zapamatovali jako básničku, mladí dnes nezvládnou ani kotrmelecFOTO: OKTAGON MMA

Vychoval devětatřicet mistrů světa, jeho klub má šest set členů a z jeho líhně vychází na devadesát procent českých trenérů.

Petr Krhu Macháček je ikonou českého thaiboxu a MMA. „Bojovníci vyměkli, takže já se nakonec musel taky zmírnit,“ říká šéf Hanuman Gymu.

Byl jste u samého zrodu českého thaiboxu. Jak jste se k němu dostal sám?


"Hned po revoluci jsem kontaktoval německého šéfa tamní thaiboxerské asociace, vedl tehdy celoevropský thaibox. Začal jsem k němu dojíždět na tréninky. Stopem. Někdy mi cesta trvala dva dny, někdy jsem tam byl za pár hodin. Spal jsem po příkopech. Vždycky jsem tam týden trénoval, na týden jsem se vrátil. Stál jsem na začátku českého thaiboxu, ale i MMA, i když tehdy se tomu říkalo ultimátní zápasy."

Dají se tehdejší začátky a tehdejší bojovníci srovnat s dnešní dobou?


"Srovnávat se dá, respektive musí. Často říkám, že dnešní generace má všechno, ale takovou tu sociální inteligenci má na nižší úrovni. Vypomůžu si přirovnáním z ringu: když vedu trénink a řeknu, že teď bude kombinace, dejme tomu hák – hák – zvedák – hák, ty lidi na mě zírají a nejsou schopni si to zapamatovat. Přitom jsou chytřejší, než jsme bývali my! Tehdejší borci, v devadesátých letech, to byli většinou rváči, potetovaní, plešatí... Jenže oni si tu kombinaci zapamatovali úplně automaticky, jako básničku. Ukázal jsem pohyb a kolikrát jsem to ani nemusel vysvětlovat. Ti lidi měli dar opičení, napodobování. Daleko větší než dnešní generace."

Zdroj: ČeskáPoziceDalší články