Sleduj nás

Jeho svaly ohromovaly svět, jeho srdce to nevydrželo. 19letý kulturista se stal obětí vlastního snu

Jeho svaly ohromovaly svět, jeho srdce to nevydrželo. 19letý kulturista se stal obětí vlastního snu Foto: Profimedia

Ze dna ke hvězdám, z outsidera k ikoně. Příběh Matheuse Pavlaka byl dokonalým příkladem triumfu nad osudem. Překonal obezitu, vybudoval svaly z oceli a postavil se na vrchol své kategorie. Jenže sláva trvala krátce – ve svých devatenácti letech jeho srdce náhle dotlouklo. Říká se, že za tím stály steroidy. Ale byla to opravdu jen chemie, nebo sport, který neodpouští slabost?


Kluk, který změnil svůj osud. Ale co ho to stálo?

Byl to příběh, který inspiroval tisíce. Kdysi oplácaný kluk s nadváhou se rozhodl vzít život do vlastních rukou. Ve čtrnácti letech vážil přes 120 kilo a jeho odraz v zrcadle byl přesným opakem vysněného ideálu. Pak ale přišel zlom – tvrdý trénink, disciplína a touha něco dokázat.

Za pět let prošel proměnou, kterou většina lidí nezvládne za celý život. Tuk nahradily svaly, pomalost vystřídala síla. V roce 2023 ovládl soutěž Mr. Blumenau, kde soupeřil s mnohem staršími borci, a jeho hvězda začala stoupat.

Jenže v kulturistice není prostor pro zpomalení. Kdo chce být nejlepší, musí jít dál. Rychleji, tvrději, za hranici lidských možností. A právě tam se často láme osud.

Srdce, které nezvládlo tlak. Skončil na vrcholu, ale příliš brzy

1. září 2024. Den, kdy se svět dozvěděl, že jeden z největších mladých talentů už nevstane. Matheus Pavlak byl nalezen mrtvý ve svém domě v Blumenau. Oficiální příčina smrti? Infarkt. Ale jak může sportovec v plném rozpuku najednou padnout k zemi?


Spekulace začaly okamžitě. Kulturistika je krásný sport, ale její temná stránka je dobře známá. Přetížení, drastické diety, extrémní tréninkové dávky… a možná i steroidy.

„Takový svalový nárůst v tak krátkém čase? To bez pomoci chemie nejde,“ zaznělo na sociálních sítích. Diskutéři měli odpověď dříve než lékaři. Ale pravou příčinu nikdo oficiálně nepotvrdil. 

Dokonalost má svou cenu. A někdy je příliš vysoká

Každý kulturista ví, že na pódiu se cení jen dokonalost. Jenže dokonalost má svou daň. Anabolické steroidy, růstové hormony, drastické změny váhy – to všechno je v zákulisí profesionální kulturistiky otevřeným tajemstvím. A přesto se o tom mluví jen šeptem.


  • Extrémní diety – tělo dostává minimum živin, aby bylo vyrýsované k dokonalosti
  • Brutální trénink – tělo jede na hraně možností, někdy i za ní
  • Riziková chemie – pomáhá k rychlým výsledkům, ale ničí zevnitř

Byl Pavlak jen dalším jménem na seznamu těch, kteří doplatili na hon za dokonalostí? Oficiálně nic potvrzeno nebylo. Ale statistiky mluví jasně – mezi mladými kulturisty přibývá případů, kdy srdce jednoduše řekne dost.

Legenda, která varuje

Příběh Matheuse Pavlaka měl být příběhem vítězství. A v mnoha ohledech jím byl. Z outsidera se stal šampionem, z obyčejného kluka inspirací. Ale jeho cesta skončila příliš brzy.

Byla to chyba systému? Bylo to osudové selhání? Nebo jen neúprosný zákon sportu, kde se nehraje na druhé místo?


Ať už je odpověď jakákoliv, Matheus Pavlak se zapsal do dějin. A jeho příběh zůstane varováním pro všechny, kteří se rozhodnou jít stejnou cestou. Ne proto, aby je odradil, ale aby jim připomněl, že i vítězství může mít svou cenu. A někdy je cena příliš vysoká.

Zdroj: Autorský text, Generation Iron


Další články

Neck-Zilla! Jeff King byl monstrum mezi monstry. Jeho krk měl skoro 50 cm

Tihle borci nejsou žádná tintítka, ale když se v jejich řadách objeví někdo, kdo i mezi monstry vypadá jako nadčlověk, fanoušci zbystří. Jeff King byl přesně ten případ – jeho krk byl tak obrovský, že vedle něj vypadaly i napumpované bicepsy jako drobné detaily. Jak se z malého kluka stal kulturistický obr přezdívaný „Neck-Zilla“?

Neck-Zilla! Jeff King byl monstrum mezi monstry. Jeho krk měl skoro 50 cm