Sleduj nás

Zrod nové superhvězdy? Topuria má vše potřebné k tomu, aby šel ve stopách Fedora nebo Conora

Zrod nové superhvězdy? Topuria má vše potřebné k tomu, aby šel ve stopách Fedora nebo ConoraFOTO: UFC

Jeho idolem je Conor McGregor, podle kterého si nechal udělat i téměř identické tetování. Ilia Topuria má ovšem talent a cílevědomost, díky které může slavného Ira ve sportovním odkazu snadno překonat.

Aby bylo jasno. Král, jakým byl svého času Conor, se na scéně již pravděpodobně nezjeví. „Nechvalně známý“ dokázal jako první spojit elektrizující charisma se suverénními výkony v kleci.

Výsledkem byl zrod první globální MMA hvězdy, která navždy změnila tento sport. To vše již ovšem odvál čas a McGregor je nyní již jen stínem onoho autentického bijce, který se oslnil vtipným trash talkem a bleskovou levačkou.


Podobný osud jsme u ikonických bojovníků viděli již mnohokrát. Strmá cesta na vrchol, kdy se zdá, že ani nebe není limit, je následována tvrdým pádem, který fanouškům láme srdce. Jeden příklad za všechny je pro mnohé nejlepší bojovník všech dob Fedor Emelianenko.

Fenomenální Rus neprohrál devět let v kuse a držel sérii třiceti vyhraných zápasů v řadě. To vše v těžké váze, a navíc v době, kdy Fedor ničil soupeře klidně o třicet kilo těžší!


Ano, jednalo se o dřevní doby MMA, kdy bojovníci neměli takovou komplexnost jako dnes, ale i tak se jedná o počin, který bude jen těžko zopakován. Fedorovou zkázou se stala hamižnost jeho manažera, který se vydržel roky hádat o podmínkách (a své provizi), až „Poslednímu Císaři“ prostě ujel vlak.

Něco podobného zažil i Conor, který se pustil do fantastického dobrodružství v boxu, které mu vydělalo nesmyslný balík, ale zároveň vypadl z rychlíku, jakým je MMA vývoj v poslední dekádě.

Vyrovnat se těmto dvěma zápasníkům, kteří nenávratně ovlivnil vývoj MMA, bude pro kohokoliv dalšího extrémně těžký úkol. Aktuální špička UFC je mnohem vyrovnanější a nikdo ve své váze vyloženě nevyčnívá.


Výjimkou je podle redakce Top-Fight čerstvý šampion pérové váhy Ilia Topuria. Španěl má ojedinělou skladbu schopností, a navíc disponuje vzhledem, se kterým se může živit na přehlídkovém mole. Pokud jej momentální vlna slávy nezkazí a dokáže udržet koncentraci na trénink, může se klidně stát novým „Conorem“.


Další články