Sleduj nás

Anthony Joshua se už nikdy nevrátí na světový trůn, věstí jeho sok Whyte. Sečetl i všechny důvody

Anthony Joshua se už nikdy nevrátí na světový trůn, věstí jeho sok Whyte. Sečetl i všechny důvodyFOTO: TOP RANK

Ještě před čtyřmi lety byl Anthony Joshua považován za nejlepšího boxera těžké váhy světa. Od osudného střetu s Andym Ruizem ovšem jeho kariéra nabrala strmého pádu.

Psal se nám červen roku 2019, kdy se nevýrazný tlouštík vážící 131 kilo dostal k boji o pás. Nahradil tak „Big Baby“ Millera, který měl ztvárnit Joshuova původního soupeře, jenže se tehdy provinil proti dopingovým pravidlům.

„AJ“ se pro tuto příležitost vůbec poprvé (a také naposledy) vydal na americkou půdu. Zde ho údajně přemohla tamní atmosféra a on ze sebe nebyl schopen vydal to nejlepší. Proti značnému papírovému outsiderovi Ruizovi podlehl v sedmém kole na TKO.

Tato prohra Anthonyho tak nalomila, že do odvety, kterou měl mimochodem sjednanou ve smlouvě, zvolil velice opatrnou taktiku. Tehdy to odůvodňoval slovy, že „časy, kdy jsme toho dravce ženoucím se po KO viděli, jsou dávno pryč“.

Jako argument Joshua zvolil opatrnost. Šampioni se už nemusí hnát za tituly, jelikož je mají, a tak musí být více připravení takticky… Jenže ani taktika Joshuovi nefungovala v dvojzápase proti Oleksandrovi Usykovi, jemuž dvakrát za sebou podlehl na body. A právě tyto duely ukázaly jeho slabiny.


Joshua je mediálně vytvořená figurka

„Říkal jsem to už dříve a teď se musím opakovat. Anthony Joshua je uměle vytvořenou hvězdou stájí Matchroom Boxing. Viděli boxera s dokonalým tělem a řekli si: ‚Takhle by měl vypadat náš šampion.‘ Proto ho všude ukazovali, chválili a prezentovali,“ dostával se ke slovu Joshuův dávný sok a britský rival Dillian Whyte.

„Ti znalí, včetně mě a dalších mnoha boxerů, vždy věděli, co je Anthony zač. Je to uměle vytvořená figurka, která sice nějaké zkušenosti má, ale proti jistým typům soupeřů bude vždy tápat. Na roli šampiona není připravený jak kvalitou, tak ani mentálně, psychicky,“ pokračoval.

„Tomu člověku stačí trefit bradu a hned zpanikaří. Ruiz ho před třemi lety tak poznamenal, že dnes Anthony není schopný útočit, otevřít se a jít do ohně. Jako boxer ztratil veškerou svoji výbušnost a hraje to pouze na jistotu. Přitom výbušnost je tou základní věcí, která mu chyběla v boji s Usykem,“ líčil Whyte.


„Obávám se, že tohle je konec Joshuy, jakého ho známe. Myslím si, že brzo ukončí kariéru. Buďto ji ukončí někdo za něj, anebo ji ukončí on sám. Teď už jsme totiž všichni odhalili jeho pravdu a jeho slabiny, teď už je to jenom otázka času,“ sdělil Whyte v BBC Radiu.


Další články