Sleduj nás

Sledování kalorického výdeje během tréninku

Sledování kalorického výdeje během tréninkuFOTO: Shutterstock

Důvody, proč se lidé věnují cvičení a pravidelnému tréninku se různí. Někteří chtějí vypadat lépe, jiní chtějí být silnější či se jednoduše cítit zdravěji.

Aby bylo možné daný cíl dosáhnout, je nutné cvičení přizpůsobit také stravování a pracovat se správnou energetickou bilancí, která se hodí pro konkrétní somatotyp. Energetická bilance představuje v podstatě poměr kalorií, které člověk získává ze stravy, a které následně během tréninku spálí. Sledování kalorického výdeje je tak nedílnou součástí tréninku a jeho prostřednictvím lze velmi dobře stanovit, jak ke cvičení přistupovat při konkrétním jídelníčku.

Jakým způsobem se kalorie během tréninku měří

Kalorie jsou jednotkou energie, kterou během dne spotřebováváme. Energii potřebujeme prakticky na jakoukoliv činnost, již provozujeme, a to včetně spánku (jelikož během něj neustále probíhají metabolické procesy, pracuje mozek atd.). Veškerá energie, jež je spotřebovávána tímto způsobem, je označována jako bazální metabolismus, tedy energetický výdej potřebný pro zajištění základních fyziologických funkcí. Další spotřeba energie (kalorií) pak závisí na aktivitě, kterou vykonáváme – vedle bazálního metabolismu je tak energie vynakládána v rámci metabolismu:

- klidového – spotřeba energie během odpočinku (přidává cca. 10 % spotřeby k metabolismu bazálnímu)

- pracovního – tedy při různých aktivitách, spotřeba je v takovém případě různá s ohledem na namáhavost dané činnosti

Abyste tedy mohli správně pracovat s energetickou bilancí, upravili si jídelníček a mohli například začít budovat muskulaturu či dosáhli redukce hmotnosti v takové hodnotě, jakou jste si vytyčili, je třeba specifikovat, jaký energetický výdej konkrétní činností dosáhnete. Ten je možné stanovit výpočtem, nebo využít chytrých zařízení – chytrých hodinek či fitness náramků, které to jednoduše udělají za vás. Výběr nejlepšího modelu můžete realizovat například skrze tento srovnávací test na webu Arecenze.cz.

Jak pracovat s naměřenými hodnotami

Chystáte-li se začít s tréninkem nebo jste si stanovili nový cíl cvičení, může být pro vás měření kalorického výdeje velmi prospěšným nástrojem. Základní princip určování kalorického deficitu, který je důležitým ukazatelem redukce hmotnosti, resp. redukce tuků v organismu. Pokud se během tréninku dostanete do kalorického deficitu, znamená to, že spalujete tuky a máte tak velmi dobrou šanci rychleji dosáhnout stanoveného cíle, ať už je jím lepší BMI nebo nárůst svalové hmoty.

Faktory ovlivňující výdej kalorií při tréninku

Samotná zátěž cvičení není jediným faktorem, který celkový kalorický výdej při tréninku ovlivňuje, jelikož lidský organismus může být nastaven různě, a také různě spotřebovávat energii získanou z potravy. Když odhlédneme od bazálního metabolismus, je v průběhu dne nutné vynaložit energii také na běžné činnosti a také na samotné trávení potravy. To, jakým způsobem spalujete kalorie během tréninku pak závisí především na tom, jaký jste somatotyp – od toho se také zpravidla odvíjí potřebná náročnost cvičení či celkové vyhovující složení stravy. Standardně jsou rozeznávány tři somatotypy:

- ektomorf – do této kategorie patří lidé, kteří velmi rychle spalují kalorie, ale nedaří se jim nabrat svalovou hmotu

- mezomorf – tato kategorie představuje určitý přechodový stupeň, do kategorie se řadí lidé, kteří nemají problémy správně tuky spalovat ani nabírat svalovou hmotu, občas si mohou dovolit nezdravou stravu, její množství se však velmi rychle odrazí na jejich hmotnosti

- endomorf – v této kategorii jsou lidé, kteří velmi rychle přibírají, aby se udrželi fit, musí dodržovat striktní jídelníček a hodně cvičit

Samotný kalorický výdej tak není jediným ukazatelem, který vám může pomoci dosáhnout cíle tréninku, je potřeba znát také svůj somatotyp a podle něj se orientovat při každodenním stravování a cvičení.

Zdroj: Autorský text




Další články