Sleduj nás

Selhání rozhodčího zasáhlo i hlavu UFC. Ten člověk by měl přijít o licenci! zlobil se Dana White a potvrdil velkou trilogii

Selhání rozhodčího zasáhlo i hlavu UFC. Ten člověk by měl přijít o licenci! zlobil se Dana White a potvrdil velkou trilogiiFOTO: UFC

K velkému pochybení došlo v titulovém zápase Alexa Grasso vs. Valentina Shevchenko, kvůli čemuž nezůstal chladný ani sám šéf organizace.

Kritika na rozhodčí je v bojovém světě již běžnou věcí, a tak by se dalo říct, že jsme si na nějaká drobná pochybení už zvykli. Nejhorší ovšem je, pokud dojde k takové chybě, která se nedá drtivou většinou fanouškovské základny vysvětlit. Podobně jako tomu bylo minulý víkend na Fight Night turnaji ve Vegas.

Šampionka Alexa Grasso hájila svůj titul muší váhy proti bývalé dlouholeté královně divize Valentině Shevchenko. V souboji, který se přesouval z jedné strany na druhou, měla bývalá držitelka opasku mírně vizuálně navrch a spíše se očekávalo, že jí bude po zápase, který došel do bodového rozuzlení, zvednuta ruka… Dobře, ruka se jí sice zvedla, ale nebylo to v rámci výhry, nýbrž v rámci remízy.


Jak k této remíze došlo?

To je otázka, kterou si nyní kladou desetitisíce lidí, mezi nimiž se nachází i sám šéf UFC Dana White. I kdyby byl schopný překousnout hodnocení v prvních čtyřech kolech, tak se už za žádnou cenu nedokázal přenést přes blamáž v kole pátém. Jeden ze soudců tuto pasáž viděl 10-8 pro obhajující šampionku, díky čemuž nakonec vznikla v zápase remíza. Jak ovšem mohl bodovat s takovým rozdílem?

Pravidla nám hovoří o tom, že aby rozhodčí bojovníkovi mohl dát kolo 10-8, musí tam být viditelná dominance, knockdown apod. Prostě aspekt, po kterém nikdo nebude pochybovat, že byl jeden ze zápasníků lepší jak druhý. Toto zde ale podle Whitea nebylo, a tak svou zlobu dal také veřejně najevo.


„Byl jsem na dovolené, když se ten zápas zrovna konal, takže jsem nebyl osobně přítomen v hale. Jakmile jsem se ale dozvěděl, že to jeden z rozhodčích dal 10-8 pro Grasso, tak jsem málem vybouchl. Jak je něco takového možné? To snad nezná pravidla? Upřímně vám říkám, že za takovýto úsudek by měl být důkladně prošetřen, zdali si nevsadil. A ještě by měl přijít o licenci!“ nebral si servítky White.

„Zcela na rovinu, v životě jsem viděl spoustu nesmyslů a potenciálních zářezů, ale tohle je zdaleka ten nejhorší z nich. K takové chybě nemůže dojít během normálního zápasu, natož pak titulového… Jako byl jsem ujištěn, že člověk, který se té chyby dopustil, není špatný, ale pořád se dopustil ohromné chyby, která se nedá omluvit. Určitě teď přijde na řadu trilogie. Jiný scénář v divizi muší váhy prostě nevidím,“ sdělil White na tiskové konferenci svůj verdikt.


Další články