Sleduj nás

Rozhodčí Voborník i Müller se shodují. Efektivní byl v tomto zápase pouze Patrik Kincl!

Rozhodčí Voborník i Müller se shodují. Efektivní byl v tomto zápase pouze Patrik Kincl!FOTO: OKTAGON MMA

Hlavní zápas OKTAGONu 43 je několik dní za námi, ale stále budí živé emoce. Hlavním tématem diskuzí je bodování jednotlivých kol.

Je až s podivem, jak velký názorový rozstřel mezi sebou mají špičkoví domácí rozhodčí a zápasníci. Do řady kritiků se přidal i promotér organizace Ondřej Novotný, který s výsledkem 5:0 na kola zásadně nesouhlasí.

Domácí scéna se na odvetu mezi Patrikem Kinclem a Karlosem Vémolou těšila dlouhých pět let. Samotný duel potom ukázal, jak se dokázal silově i zápasnicky posunout současný šampion střední váhy. Bohužel také potvrdil, že časy, kdy Terminátor sekal před zápasem dvacet kilogramů, a nebylo to na výkonu znát, jsou definitivně pryč.


NEPŘEHLÉDNI: Začíná EURO! Vyzvedni 1000,- kč jako dárek a sleduj sportovní přenosy včetně galavečerů Clash of the Stars a další!

„Hodně mě překvapilo, jak moc tým Vémoly podcenil Patrikovu zápasovou inteligenci a zodpovědnost v přípravě. On je naprosto komplexní, bojové IQ má na té nejvyšší možné úrovni a do zápasu investoval pět let života,“ konstatoval Jan Voborník v rozhovoru pro iSport.

Kromě stereotypní snahy byla překvapivá hlavně idea Karlosova týmu, že zápas se ubírá správným směrem. Terminátor po informacích ze svého rohu dál pokračoval v tlačení Inspektora na pletivo, i když to žádný hmatatelný výsledek nemělo.


„Dost lidí mi psalo o vyjádření k bodování tohoto zápasu. Vzhledem k tomu, že jsem to viděl jasně 5:0 na kola a rozhodčí to viděli stejně, tak mi nepřišlo, že by to mělo nějaký význam. Nicméně vidím, že spousta lidí pořád absolutně nechápe kritéria MMA bodování. Tlačit někoho proti pletivu a u toho inkasovat, to není efektivní striking/grappling. Není to efektivní agresivita. A za mě to není ani kontrola. Pokud držím soupeře v pozici, ze které mě zasahuje, opravdu ho kontroluji? Je to asi stejné, jako kdybych si na sebe stáhl soupeře do vítězné pozice a tam ho držel a on mě trefoval,“ podtrhnul bodování svých kolegů známý sudí Jakub Müller.

Další persona mezi českými arbitry Jan Voborník měl na duel úplně stejný názor. Shoda, která mezi rozhodčími panuje, je jasným důkazem, že Patrik Kincl je šampionem oprávněně. Pozitivním signálem je navíc otevřenost, s jakou se k hodnocení zápasu vyjadřují. Právě komunikace a osvěta je základem důvěry, kterou musí fanoušci i bojovníci k rozhodčím mít, aby se po každém turnaji jejich verdikty nezpochybňovaly.

„Jsou dvě zásadní kritéria, podle kterých se rozhoduje každé kolo. Efektivní striking a efektivní grappling. V boji na zemi se za efektivní grappling považuje jakýkoliv tah za ukončením soupeře, čili práce na útočné technice. Karel se pokoušel dostat Patrika na zem, párkrát se mu to i povedlo, ale nikdy si tam neudržel pozici, aby měl možnost pracovat na nějakém ukončení. To znamená efektivní grappling v tomhle zápase nula,“ zakončil své vysvětlení Voborník.Další články