Svět MMA je stále ještě vetší než pouze UFC. Faktem je, že to nejlepší se většinou odehrává na UFC galavečerech, ale najde se dost zajímavých bojovníků, kteří nejsou pod smlouvou této americké organizace. Důvody jsou různé a v tuhle chvíli o ně až tolik nejde. Pokusíme se vám představit některé z nich, protože se určitě vyplatí je do budoucna sledovat. Ať už kvůli velkému potenciálu nebo atraktivnímu stylu.MMA je zkratka anglického Mixed Martial Art; jedná se o moderní plnokontaktní sportovní disciplínu, využívající kopy, údery, zápas ve stoje, porazy a boj na zemi (údery, páky a škrcení) různých stylů bojových umění a sportů.
Liam McGeary
I přes poslední dvě prohry má tento pětatřicetiletý Brit místo v našem seznamu. Na polotíhu obrovský (199cm) bojovník amerického Bellatoru má velký KO potenciál a kvalitní submise, o čemž svědčí pět ukončení škrcením nebo pákou na ruku. Do prohry s Philem Daivisem na Bellatoru 163 působil opravdu dominantně a měl sérii jedenácti vítězství v řadě. Uvidíme, jestli se letos dokáže vrátit do své předchozí formy a začne opět ukončovat jednoho soupeře za druhým.
Michael Chandler
Bývalá univerzitní hvězda v řecko-římském zápase z University of Missouri je momentálně jednou z
nejlepších lehkých vah v Bellatoru. Nastupuje v této organizaci již od roku 2010 a absolvoval zde prakticky celou kariéru. Pouze prvních několikk zápasů si připsal v dnes již neexistujícím Strikeforce. V roce 2011 vybojoval titul v zápase s Eddie Alvarezem (škrcení, 4kolo). Ztratil ho v roce 2013 a opět získal, když porazil Patricka Freire. Hodně cenný je i skalp Bensona Hendersona, který získal na Bellatoru 165 (na body).
Mamed Khalidov
Zástupce polské organizace KSW, který na nedávném turnaji KSW 42 přišel o impozantní čtrnácti-zápasovou vítěznou šnůru. Jeho sedmiletou neporazitelnost dokázal ukončit Tomasz Narkun škrcením (triangl) ve třetím kole. I přes tuto prohru je ve střední váze jednou z nejvýraznějších postav evropského MMA a u našich severních sousedů se jedná o sportovní hvězdu první kategorie. V roce 2012 po vítězství nad Rodney Wallacem přišla nabídka z UFC, ale vše ztroskotalo na velmi rozdílných představách o výplatě.
Bibiano Fernandes
Brazilský "Blesk" je bezpochyby jedním z nejlepších bojovníků ve váze do 135 liber. V asijské organizaci One Championship je v těchto nízkých váhách obrovská konkurence a Fernandes i tak drží třinácti-zápasovou sérii výher. Tyto výkony mu umožnili jednat o smlouvě s UFC i Bellatorem, ale opět vyhrála finanční stránka nad sportovní a následovalo prodloužení s One Championship a setrvání v Asii. Dá se předpokládat, že zkušený Brazilec s celkovou bilancí jednadvacet výher a pouze tří porážek už další šanci na přesun nedostane.
Michael Page
Dvanáct výher, žádná porážka a hlavně naprosto neortodoxní styl dělají z třicetiletého Angličana jednu z největších hvězd celého Bellatoru. Po loňské pauze se očekává v letošním roce větší vytížení v kleci. Do akce se vrátí již na Bellatoru 200, kde ho v jeho domovském Londýně vyzve David Rickels. "Venom" má obrovský potenciál a díky svému trash talku je to i marketingově hodně zajímavá značka, takže uvidíme, jak moc vysoko dokáže jeho hvězda vystoupat.
Jiří Procházka
Největší česká mužská naděje na UFC nesmí v tomto výčtu chybět. Stále teprve pětadvacetiletý bojovník trénující v brněnském Jetsaam Gymu už si zvládl udělat velké jméno v japonském Rizinu, kde má bilanci pěti výher a jedné porážky. Tu mu připravil ve finále pyramidy v roce 2015 Muhammed Lawal. Letos porazil serií úderů na konci prvního kola vycházející švédskou hvězdu Karla Albrektssona a v posledním zápase brazilského bijce Bruna Henriquea Cappelozzu. "Deniska" nicméně potvrdil, že minimálně tento rok bude bojovat v Japonsku a že na cestu do UFC nespěchá. Zdá se, že i v nejprestižnější lize světa bude útočit na absolutní vrchol.