Sleduj nás

Procházka zkoumá staré techniky a hledá nové zbraně. Rád by zkusil i sumo

Procházka zkoumá staré techniky a hledá nové zbraně. Rád by zkusil i sumoFOTO: UFC

Jeden úder, jeden dech. Jiří Procházka trénoval v pražském dojo po boku Jana Soukupa pod vedením velmistra Akihita Yagiho. Zasvěcení, které začalo na YouTube, pokračuje na tatami. A příště? Klidně sumo.


Karate jako klíč ke změně rytmu

Když do Prahy dorazil japonský velmistr Akihito Yagi, Jiří Procházka neváhal. Spolu s Janem Soukupem, mistrem světa ve fullkontaktním karate a bývalým zápasníkem K-1, uspořádali speciální trénink, který se rychle proměnil ve filozofické setkání bojových škol.

Procházka se tak konečně mohl naučit techniku, která ho už dávno zaujala na videu – protiúder rodiny Yagiů, kde blok a úder přichází v jediném, plynulém pohybu.

„Líbí se mi, že ji ukazoval hodně dynamicky. Už rok zpátky jsem ji zkoušel, ale teprve teď jsem měl možnost ji vidět naživo,“ svěřil se Procházka v podcastu Fight! krátce po tréninku.

Když chceš použít staré, musíš chápat nové

Ačkoliv tradiční karate v sobě nese krásu čistoty a rytmu, jeho aplikace v oktagonu není snadná. Procházka si to plně uvědomuje.


„Dnešní bojovníci používají spoustu náznaků, pastí. Pokud chci výpady z karate použít, musím je načasovat extrémně přesně. Jinak je to spíš past na mě,“ přiznal.

S Janem Soukupem piloval zejména techniky s přímou energií a minimem pohybu. Přesně to, co v kleci často rozhoduje.

Cesta nikdy nekončí. Další stanice: Sumo


Jiří Procházka dlouhodobě hledá inspiraci mimo hranice MMA. Karate už začlenil do přípravy na zápas s Jamahalem Hillem a dynamika tehdejšího výkonu mluvila jasně. Teď míří dál.

„Příště bych rád vyrazil do Japonska znovu. Tentokrát bych se chtěl učit i sumo. Fascinuje mě jejich stabilita, práce se středem těla, i rituály. Všechno má význam,“ naznačil, že jeho vývoj nikdy nekončí.

Souboj kultur? Spíš soulad myšlenek

Tradiční karate a UFC. Dva světy, které se na první pohled míjejí. Ale právě v jejich průsečíku se rodí originální bojový styl, který z Procházky dělá tak nečitelnou a nebezpečnou postavu v kleci.


Učedník se stává mistrem, když přestane napodobovat a začne tvořit. A to Procházka právě dělá.


Další články