Sleduj nás

Jakub Müller o stinné stránce českého MMA: To, co se děje v XFN, jsem v životě nikde jinde neviděl

Jakub Müller o stinné stránce českého MMA: To, co se děje v XFN, jsem v životě nikde jinde neviděl

Lucie Pudilová nakonec nebyla jediným českým zástupcem, který se objevil na UFC v Praze. Přímo v nitru oktagonu se ocitl také Jakub Müller, jenž si v roli zápasového soudce na vlastní kůži vůbec poprvé vyzkoušel, jaké to je dohlížet na souboje těch největších profesionálů.

A protože má Jakub za sebou spoustu zkušeností, dělal předtím hlavního arbitra zápasů několika prestižním organizacím. Tou poslední bylo například i XFN, kde Müller plnil roli hlavního rozhodčího.

„Zařizoval jsem pro ně všechno, co se od mé práce asi dalo očekávat, tedy od nominací přes skládání týmu až po koučování ostatních rozhodčích,“ vysvětloval pro svetMMA český sudí, jenž si za svou ochotu příliš vděku nezasloužil. „Na turnaji v O2 areně mi nezajistili ani parkování u haly, a dokonce o nějakém občerstvení ani nemohla být řeč. Horší chování jsem jaktěživ nikde jinde nezažil,“ popisoval.


Jak si lze povšimnout, ohlasy na tuto organizaci nejsou vůbec růžové a bohužel tomu jinak není ani v tomto případě. Všechny problémy přitom ukazují směrem k jedné osobě. „Člověk to dělá s láskou ke sportu, ale když se potom bavíte s Karešem, který se chová jako malé dítě, máte toho akorát už dost,“ vysvětloval muž, který podobný úpadek společnosti předpovídal dlouho předem, bude-li Petr Kareš stále u moci.


„Věřím tomu, že lidé nejsou hloupí a že to vidí sami. Tak dlouho, dokud bude tento člověk u kormidla, nečekají tuzemskou scénu dobré časy. Ale co byste taky čekali od někoho, kdo chce dělat turnaje jako KSW, ovšem neuvědomuje si, že k tomu nemá potřebné finance. Jak to asi pak může dopadnout?“ poukazoval na vyústění dění zejména z posledních týdnů, čím upozorňoval, že kvůli tomu XFN možná i padne, což by určitě byla škoda.

O tom, že s XFN vázne komunikace a finanční stránka není zrovna růžová, svědčí i další příklad. „Třeba v Pardubicích jsem jim zachraňoval zadek, aby v poslední možnou chvíli dali dohromady jeden amatérský duel. Potom jsem se dožadoval odměny pro našeho zápasníka v hodnotě dvou tisíc (!) více než dva měsíce. To zahrnovalo sedm pokusů…,“ pravil Müller, jenž se podobné věci nebojí přiznat veřejně.


A bodejť by se také bál, on sám všechny tyto věci předpovídal dlouho dopředu, když viděl, jaké prapodivné metody XFN využívá, jimiž mimo jiné ohrožuje i zdraví svých bojovníků. „Jací jsou to ohavní tvorové, to jsem zjistil během případu Janka se Sengelem. Janka nedal váhu o téměř 5 kg, načež dostal 6 hodin, aby to napravil, i když se normálně uděluje jen hodina,“ uváděl, že to je nebezpečné zejména kvůli dehydrataci.

Jakmile čas vypršel, váhová podmínka nebyla i tak splněna. „Když nenavážil podruhé, dali mu čas druhý den do rána, což už ale byl den zápasu. Dokážete si představit, jaký chorý mozek by něco podobného dovolil? Udržovat někoho tak dlouho dehydrovaného a pak ho pustit do klece? A Kareš se se mnou ještě po telefonu bude dohadovat o tom, že je člověk po šesti hodinách na kapačkách schopen se plně zotavit!“

Bohužel celá situace se nakonec nevyvinula podle Karešových představ. „Řekl jsem mu, že pokud připustí, aby se něco podobného stalo, tak na XFN 7 ani já, ani mí kolegové nedorazíme. Navíc bychom to dali ven - na všechno máme důkazy. Takže si nakonec ze strachu vymysleli nějaký příběh o tom, jak Janka strčí do soupeře,“ vzpomínal na ten moment, kvůli němuž byl Jan Janka nakonec podmínečně vyloučen.Další články