Sleduj nás

VIDEO: Khabib vs. McGregor: Nurmagomedov se pral s medvědy. Teď se dočkal irského bouřliváka

VIDEO: Khabib vs. McGregor: Nurmagomedov se pral s medvědy. Teď se dočkal irského bouřliváka

V noci na neděli mají nastavený budík všichni fanoušci MMA a UFC. Na 229 galavečeru slavné organizace si to v oktagonu rozdají o titul šampiona lehké váhy Rus Chabib Nurmagomedov (26-0) a Ir Conor McGregor (21-3). To video asi všichni fanoušci MMA už dávno znají. Devítiletý rodák z dagestánské Sildi se na něm pere s mladým medvědem. „Byl to můj nejlepší sparingpartner v životě,“ vrací se do dětství dnes třicetiletý bijec na vrcholu sil.

Nurmagomedov se pral s medvědy

Bijec, který už vlastně přes dva roky čeká na tuto šanci. Po svém irském vrstevníkovi touží už opravdu dlouho a pořádně.


Trpělivosti byl ale učen od dětství. Mentora měl toho nejlepšího možného. Svého otce Abdulmanapu. „Jsem zastáncem staré sovětské školy, trénink s medvědy patřil k tréninku. Stejně jako judo, zápas, sambo (ruské bojové umění). Dvanáctikolová práce po třech minutách s minimální pauzou a maximálním výkonem,“ nastiňuje své tréninkové metody bývalý sovětský voják.

A také sám špičkový zápasník. Ostatně bojovým sportům se věnovala celá rodina Nurmagomedovů. I maminka Chabiba. V Dagestánu ostatně nic zvláštního. Kdo se v tomto drsném kraji neuměl prát, jako by nebyl. „Mám za sebou stovky zápasů. Na ulici,“ přiznává sám Chabib.


S tréninkem začal v šesti letech. Když mu bylo o čtyři více, celá rodina se přestěhovala do Machačkaly. Ještě předtím udělal otec udělal pro výchovu synů maximum. A nejen jich. Prodal čtyři býky, aby mohl založit sportovní gym a tělocvičnu vybavit (do té doby trénovala rodina v prvním patře vlastního baráku).

Když se Nurmagomedovové stěhovali, odešlo s nimi do dagestánské metropole dalších patnáct bojovníků. Elitních studentů. Hlava rodiny a tréninkové skupiny si hodně přála, aby se Chabib postupně propracoval do ruského reprezentačního týmu v judu, nebo zápase. Viděl jeho kariéru v olympijských sportech.


Stejně jako se studiem vysoké školy, na kterou se sice potomek dostal, ale do konce pobyt nedotáhl – „pochopil jsem, že sport mne láká více než učení,“ – mu ale přání nevyšlo.

Nurmagomedovovi bylo patnáct, když viděl první kazetu zápasů UFC. Ano, za zlato na hrách v Aténách 2004 platila ruská federace 100 tisíc dolarů. Ovšem za titul ve slavné lize se platí více (za triumf nad Ale Iaquintou inkasoval Chabib 500 tisíc dolarů).

Bylo rozhodnuto. V devatenácti letech debutoval mladý bijec v oktagonu. Ještě předtím už vydělával peníze jako hlídač v klubech. Než mu to ale otec zatrhl: „Musíš jíst, spát a trénovat. Ty se starej o trénink a spánek, my se postaráme o jídlo.“

Khabib vs. McGregor


Mimochodem, asi nepřekvapí, že vzorem Chabiba se stal Fjodor Jemeljanenko. „I když prohrál, pořád pro měl byl nejlepším,“ svěřil se před pár lety ruským médiím.

V profesionálním oktagonu debutoval před 20. narozeninami proti taktéž nováčkovi Vusalu Bajramovi. Ukončil na Triangle Choke v prvním kole a inkasoval 2 tisíce dolarů. Na stejném turnaji debutoval třeba i Alexej Olejnik, který porazil Makašaripa Makašaripova. Velký Chabibův kamarád zemřel při autonehodě dva dny před premiérou dagestánského „Orla“ v UFC. Právě jemu tak svůj triumf nad Kamalem Šalorusem věnoval.

Ještě ke comebacku Nurmagomedova, na dalším turnaji o měsíc později zvládl v rámci pyramidy během několika hodin tři dohromady desetiminutové souboje...

Zmíněná premiéra v UFC se datuje do 20. ledna 2012. Od ní zvládl dalších celkem osm vítězných duelů, aby se konečně dočkal vytouženého souboje s McGregorem. A je celkem jisté, že až v pátek vleze na váhu, nezopakuje se situace před duely s Abelem Trujillem a Tonym Fergusonem. V prvním případě se uskutečnil díky benevolenci soupeři, ve druhém nikoliv. Rus totiž při shazování zkolaboval.

Kdo ví, možná za tím stála skutečnost, že kvůli problémům s vízy nemohl být na místě otec Abdulmanap. Asi nepřekvapí, že i při kouzlech s vahou hraje hlavní roli. Chabib mimo zápasy váží kolem 85 kg. Po zranění kolene v roce 2014 měl dokonce 91 kg.

V tréninkovém kempu pak mívá kolem 82 kilogramů (v této váze zápasil doma v sambo, v kleci pak většinou na domácí půdě bojoval ve váze do 77 kg).

Mezi vážením a zápasem, což je zhruba 36 hodin času je schopen Nurmagomedov nabrat kolem 10 kilogramů váhy, a to díky otcově systému, kdy kombinuje vodu, med, ořechy a lehkou stravu.

S kolika kilogramy půjde do klece proti McGregorovi otce dvou dětí (tříletá dcerka a roční syn) a vyznavače islámu ale momentálně příliš nezajímá. Zajímá ho pouze triumf, který by mohl nastartovat cestu rodáka z malé dagestánské vísky se třemi tisíci obyvatel mezi legendy MMA..


Další články