Sleduj nás

Tálibán definitivně zakázal MMA: Tenhle sport je moc brutální a není v souladu s islámským právem

Tálibán definitivně zakázal MMA: Tenhle sport je moc brutální a není v souladu s islámským právemFoto: Profimedia

Afghánské hnutí Tálibán, které nyní vládne zemi, rozhodlo o zákazu smíšených bojových umění (MMA) s odůvodněním, že tento sport není v souladu s islámským právem.

Podle vyjádření zástupce Tálibánu pro afghánskou televizi TOLO jsou smíšená bojová umění příliš násilná a mohou vést k smrtelným úrazům. Toto nové nařízení bylo vydáno mravnostní policií, která funguje pod ministerstvem pro podporu ctnosti a prevenci neřesti.

„Zjistili jsme, že tento sport je problematický z hlediska islámského práva šaría a obsahuje mnoho prvků, které jsou v rozporu s principy islámu,“ uvedl zástupce Tálibánu pro sport ve svém prohlášení pro agenturu AFP.

MMA je sport, který kombinuje techniky různých bojových umění a zahrnuje kopy, údery a zápasení ve stoje i na zemi. Tento sport se stal v posledních dvou desetiletích mimořádně populárním zejména mezi mladými lidmi v Afghánistánu, především před tím, než se Tálibán v roce 2021 opět dostal k moci.

Ačkoli Tálibán v minulosti výslovně MMA nezakazoval, tlak na tento sport narůstal od chvíle, kdy se hnutí chopilo moci. V roce 2021 byl tento sport de facto zakázán, když Tálibán zavedl zákaz „rán do obličeje,“ což vedlo k faktickému ukončení zápasů, jak uvádí stanice BBC News.


Někteří bojovníci MMA si stěžovali na zastrašování a pronásledování ze strany Tálibánu. Příkladem je případ z roku 2022, kdy byl bojovník Ahmad Valí Hotak schopen uspořádat tiskovou konferenci v Kábulu před svým zápasem v Rusku, který sice nakonec vyhrál, ale neustále čelil výhružkám. Po návratu do Afghánistánu byl zase přivítán vládními představiteli, kteří s ním ochotně na oko pózovali pro fotografy. Většina afghánských bojovníků již zemi opustila, jak uvádí BBC.

MMA zažívá celosvětový boom a probíhají diskuse o možnosti, že by se tento sport mohl stát součástí olympijských her. Nicméně, Mezinárodní olympijský výbor MMA zatím neuznává, především kvůli obavám o bezpečnost zápasníků.


Další články

Jiří Procházka ostře reaguje na Ulbergova slova a slibuje tvrdý lov v Miami

„Ten chlapec vůbec netuší, o čem mluví,“ zavrhl s ledovým klidem předzápasové provokace elitní bojovník Jiří Procházka a naznačil, že miamský lov na sebevědomého jaguára neúprosně graduje. Zraky obou rivalů se už na turnaji UFC 327 střetly tváří v tvář, třebaže novozélandský vyzyvatel raději alibisticky schoval svůj pohled za tmavá skla.

Jiří Procházka ostře reaguje na Ulbergova slova a slibuje tvrdý lov v Miami

Strach o českého samuraje? Fanoušci varují před hazardem s rukama dole: „Každý jednou usne“

Přípravy na jeden z nejsledovanějších duelů letošního jara vrcholí. Do bitvy mezi Jiřím Procházkou a Carlosem Ulbergem zbývá posledních deset dní, a zatímco česká kotlina dýchá pro svého hrdinu, v zahraničních diskusích se množí pochybnosti. Styl „všechno, nebo nic“, kterým se český samuraj proslavil, totiž podle mnohých narazí na tvrdou novozélandskou zeď.

Strach o českého samuraje? Fanoušci varují před hazardem s rukama dole: „Každý jednou usne“