V organizaci RedFace mělo dojít k zápasu mezi Romy a Ukrajinci. Po jednání obou stran z bitvy ale sešlo a místo ní se dostavil vzájemný respekt.
Všichni víme, co se poslední týdny v Česku děje. Většina konfliktů se týkala Ukrajinců s Romy, kteří zpočátku byli v defenzivě, ale postupně přecházeli do ofenzivy. Jedním ze způsobů, jak si tyto spory vyřešit legální cestou, bylo je přetáhnout do klece, o což se zástupci obou komunit snažili. Chtěli však, aby se to stále drželo rytmu fair play.
Jakmile se ovšem nějaký zápas vyjednal, otřáslo to celým českým internetem v jeho samotných základech. Tato kauza byla tak velká, že neunikla pozornosti ani některých členů vlády. Málokdo měl pro tento druh bizarní zábavy pochopení, což donutilo oba tábory usednout ke stolu a znovu jednat. Najednou se mezi nimi však našlo pochopení, že si žádné spory nemusí vyřizovat v kleci. Více se o tom pro náš web rozpovídal zástupce romské komunity Michael Rakys.
Exkluzivně před MS 2025: 500 kč zdarma, všechny přenosy živě a 100 free spinů
„Co jsme oznámili náš zápas, začala media psát, že chceme parazitovat na lidském neštěstí a že chceme vzbuzovat nenávist apod. Já například ale mohu říct, že jsme nad realizací tohoto zápasu strávili dobré dva měsíce, během kterých jsme ustavičně jednali s druhou stranou a chtěli jsme současnou situaci vyřešit v duchu fair play,“ vysvětloval Rakys, jak se zrodila myšlenka zápasu Romové vs. Ukrajinci.
„Bohužel však, veřejnost to pochopila jinak, než to bylo smýšleno, takže jsme znovu usedli ke stolu a jednali a dospěli jsme k závěru, že takovýto druh zápasu neprospěje ani jednomu táboru. Samozřejmě nemůžeme mluvit za všechny členy z naší komunity, ale to, co jsme si uvědomili my, je takovým prvním krokem, že i ostatní lidé z obou táborů mohou žít v míru a navzájem se respektovat. Protože poté, co veřejnost tu naši kauzu špatně pochopila a odsoudila nás, tak my jsme se semkli a našli jsme stejnou řeč. A pokud jsme to dokázali my, pak věřím, že to zvládnou i ostatní, aby už dál nepanovaly žádné nepokoje,“ sdělil nám Rakys.
„Rád bych ještě dodal, že jsme tak nejednali, abychom očernili organizaci RedFace. Naše tábory si jen mezi sebou domluvily zápas a RedFace nám nabídla přístřeší. Nakonec jsme ale pochopili, že když člověk nesouhlasí s chováním jedince, tak se hned nemusí hněvat na celou skupinu, která je jinak fajn. A jak už jsem řekl, tohle je určitě první krok k tomu, abychom mezi sebou mohli vycházet. Takže vše zlé je možná přeci jen k něčemu dobré. Kdybychom si s druhým táborem nezačali vyjednávat zápas, nemohli bychom poznat, že se v něm nachází dobří lidé a že se místo prohlubování sporů dokážeme také respektovat,“ dodal Rakys.