Sleduj nás

Procházka je člověk, který by se v kleci nechal zabít, rozhodčí mu zachránil život, tvrdí bývalý šampion

Procházka je člověk, který by se v kleci nechal zabít, rozhodčí mu zachránil život, tvrdí bývalý šampionFoto: UFC

Robert Whittaker se pustil do rozboru Procházkovy bitvy a došel k závěru, že rozhodčí Marc Goddard učinil správně, když se rozhodl zápas zastavit. V opačném případě by hrozilo riziko vážného zdravotního újmu.

„The Reaper“ je bývalým šampionem střední váhy UFC, který se za svou kariéru potkal s celou řadou elitních soupeřů. K jeho smůlě mu vystavil stopku Israel Adesanya a naposledy, což skoro nikdo nečekal, i Dricus Du Plessis, který si tím vysloužil titulovou příležitost.

Rob jako by ovšem v poslední době už pomalu přesedával z té role zápasníka a sžíval se s rolí bojového analytika. To mimo jiné potvrdil během rozboru další bitvy, která byla k vidění minulý víkend na turnaji UFC 295 v New Yorku.


NEPŘEHLÉDNI: Začíná EURO! Vyzvedni 1000,- kč jako dárek a sleduj sportovní přenosy včetně galavečerů Clash of the Stars a další!

Doteď se o této události dost diskutuje. Hlavní zápas, ve kterém nechybělo české zastoupení, patřil k těm nejsledovanějším a kupodivu také nejkontroverznějším. Tábory lidí se stále schází a rozchází, přijde-li řeč na zásah rozhodčího Marca Goddarda, jenž se po sérii loktů rozhodl chránit bojovníka – Jiřího Procházku – a souboj ukončil. Šlo o správné rozhodnutí?

„Dobré je, že mám kolem sebe profesionální tým lidí, který je složený jak z trenérů, tak dokonce i bývalého rozhodčího, a když jsme si tu situaci zanalyzovali, tak musím říct, že šlo o velice dobré ukončení,“ pronesl Robert Whittaker ve svém vlastním MMArcade podcastu.


„Tady nejde o to, co vidí diváci u televizních obrazovek, záběr kamery může zkreslovat, tady jde o to, co vidí rozhodčí v kleci. A v jeden moment při té sérii loktů je krásně vidět, jak Jirkovi poklesnou ruce. To je jasný signál, že mu vypadly pojistky, dostal KO,“ všiml si.

„Marc Goddard to musel vidět. Rozhodčí jsou na tohle školení. Jirka se přestal bránit, inkasuje tvrdé údery a je mu to jedno. Marc zasáhl, protože chránil bojovníka, tohle je úděl rozhodčích… Ani nevíte, jak ty lokty umí být nebezpečné. Jedná se o srážku kosti s lebkou,“ poznamenával.

Pak tu ovšem máme tu teorii, že kdyby to rozhodčí přeci jen nechal běžet, tak by se Jirka vzpamatoval a třeba by ještě něco vymyslel. I na toto měl Whittaker odpověď.


„Ono záleží, jaké KO člověk dostane. V jeden moment, a to Jirka sám přiznal, byl vypnutý. Ty pojistky vám ale dříve nebo později naskočí. Ta tma může trvat třeba dvě, tři sekundy, a pokud nedostanete žádný úder navíc, tak nahodíte autopilota a začnete něco dělat.

Myslím si, že podobný problém Jirka řešil i v duelu s Dominickem Reyesem. Tam taky dostal KO a zvládl se vrátit. Rozhodčí mu to pustil, protože byl v dobré pozici, jinak by také zasáhl. Vím, že Jirka patří k těm bojovníkům, co by se v té kleci nechali klidně zabít, ale od toho tu máme rozhodčí, aby nás hlídali,“ završil Whittaker svou obsáhlou analýzu.


Další články