Sleduj nás

Komentář: Warrene, zameť si před svým prahem. Kvůli Duboisovi kňučíš, ale co „hrdý“ Čech v co-main eventu?

Komentář: Warrene, zameť si před svým prahem. Kvůli Duboisovi kňučíš, ale co „hrdý“ Čech v co-main eventu?FOTO: DAZN

Sobotní boxerský galavečer ve Vratislavi nabídl mnohé. Krom výhry Ukrajince Oleksandra Usyka nad Danielem Duboisem i dost bizarností. A skoro to vypadá, jako kdyby promotér Frank Warren chtěl kňouráním za údajnou krádež ve prospěch Usyka odklonit pozornost.

O tom, zda byl úder britského obra v pátém kole legální, se toho namluvilo a napsalo už mnohé. Ostatně i my jsme vás přinesli podrobný rozbor celé situace očima zkušeného mezinárodního rozhodčího Pavla Hynka.

Jen pro pořádek: Meme na sociálních sítích jsou rozhodně vtipná a různé parodie na to, jak má Usyk vytažené vše možné až pod krk, pobaví.


Ovšem naprosto vážně. Navlékněte si boxerský suspenzor i s ochranným zakončením (pásem), nechte se praštit od 110kilového chlapa v 10oz rukavicích a bavme se pak o tom, zda jste ztratili dech po úderu na spodek, nebo vás spíše pekelně bolí v lepším případě jen močový měchýř, v horším i slabiny, protože vám onen týpek zvedákem zarazil suspenzor do rozkroku.

Úder Duboise byl ve všech ohledech a bez jakýchkoliv emocí pod pás. Mluvit o krádeži v zápase, ve kterém byl mladý Brit bitý jako žito od začátku do konce a v ani jeden moment duelu jste si nemohli říct, že vidíte nějakou změnu v jeho prospěch, je ubohost. Od něj, velezkušeného trenéra i promotéra.


Anebo – a to především – mediální hra a vypočítavost.

Warren opakovaně v minulosti ukazoval, že je křivákem, a člověk si občas říká, že se moc nediví negativním emocím, které dokázal vyvolal i v legendárním Miku Tysonovi.

Stejně tak opakovaně ukázal, že mu jde o vlastní prospěch, a také, že to občas vypadá, jako by jej krom hlavního zápasu večera nic jiného nezajímalo. Ti dva jsou hlavní kasička na peníze, lidé díky nim přijdou. Jestli jsou na eventu od začátku, nebo jen hodinu, to je jedno, lístek zaplatí. Že tím sráží svůj sport na kolena a dává mu jeden úder pod pás za druhým, to už neřeší.


A ve chvíli, kdy se spojí na pořádání s podobně smýšlejícím Alexem Krassjukem, dopadne to jako v sobotu.

Občas to vypadalo, že si oba řekli „Jsme v Polsku, kousek je válka, o kvalitu zápasů až tak vlastně nejde, to nikdo řešit nebude.“

Že vytáhnou z klobouku absolutně vyčichlého Joela Julia, který měl vrchol kariéry někdy před sedmnácti lety, dobře. Že jsou za potravu i další, to člověk ještě dokáže tak trochu pochopit, když nejde ani o hlavní kartu večera.

Nad čím ale zůstává rozum stát a co v očích fanouška přebije vše ostatní, je, když postavíte do hlavního předzápasu syna boxerské legendy Prince Naseema Hameda – Aadama – a proti němu teprve 17letého kluka z Chlumce Vojtu Hrdého, který možná někdy bude boxerem, ale teď jím při vší úctě opravdu není.


Za Usyka s Duboisem vysázíte na stůl 10 milionů dolarů a za poslední duel, který má fanoušky na šlágr naladit? To je jedním slovem hanba.

Jistě, máte větší a menší eventy, ale dovedete si něco takového představit na galavečeru, kde bude hlavním tahákem Canelo, Joshua, nebo v minulosti Pacquiao, Oscar de la Hoya, zmíněný Mike Tyson či Floyd Mayweather?

Ne. Protože by je média a fanoušci sežrali – mimochodem Mayweather přitom za předzápasy svých večerů občas čočku dostával, přitom si nikdy nedovolil to, co v sobotu Warren.

Tady by na to možná také došlo, nebýt oné „kontroverze“ v hlavním taháku. Účelem těchto řádků není hanit Hrdého, ten za nic nemůže. Bohužel, jeho záskok byl až takový, že i v oficiálním posteru jeho jméno zaměnili na Hardy, což některá česká média (či rádoby média) „úspěšně“ zkopírovala. Totéž platí pro Hameda, který byl připraven na profesionální premiéru před zraky otce a na velké scéně, a jemuž slouží ke cti, že českého mladíka šetřil. A to i při ukončení souboje.

Jsem ale přesvědčen, že i on si ve své hlavě vysnil trošku důstojnější premiéru.

A jsem moc zvědav, zda Warren svoji pověst potvrdí tím, že dotáhne šarádu s Duboisem do odvetného konce, místo toho, aby fanouškům zajistil to, co chceme všichni nejvíce – Usykovu bitvu s jeho dalším chráněncem, jistým Tysonem Furym.

Zdroj: Autorský text


Další články