Sleduj nás

Sílu jeho úderu pocítily jen moje koule! Usyk krotí vášně, Dubois mluví o krádeži. A co říká na sporný moment český sudí?

Sílu jeho úderu pocítily jen moje koule! Usyk krotí vášně, Dubois mluví o krádeži. A co říká na sporný moment český sudí?FOTO: TOP RANK

Znáte to pořekadlo o tom, kdo chce psa bít, důvod si vždy najde? Na situaci z pátého kola jinak naprosto jednoznačného souboje mezi vítězným Oleksandrem Usykem a Danielem Duboisem sedne dokonale.

Pojďme si situaci popsat, pomoci může i video. V pátém kole trefil Dubois tvrdým polozvedákem ze zadní ruky pás trenek Usyka. Ten šel okamžitě na podlahu ringu, stěžoval si na faul, zkušený ringový Luis Pabon s ním souhlasil a dal mu dle pravidel pět minut na to, aby úder do slabin vydýchal.


A zkušený Ukrajinec této nabídky využil naplno, což je třeba přičíst na vrub jemu i jeho rohu, který mu několikrát během pauzy naznačoval, aby nepospíchal zpět do boje. Opakované záběry jasně ukázaly, že šlo o úder pod hranici pásu, Dubois trefil soupeře zespoda do loga uprostřed a do míst, kde už je suspenzor.

„Nemyslel jsem, že to byl úder pod pás (low blow), byl jsem dneska ošizen o vítězství,“ postěžoval si stále teprve 25letý britský pořízek, který rozhodně nepodal úplně špatný výkon, rozhodně nechal v ringu více srdce než jeho slavnější krajan Anthony Joshua. Ten dostal od Usyka dokonce školení dvě.


A po odvetě nyní volá i Duboisův trenér Don Charles (hodně expresivně) a hlavně promotér Frank Warren: „Byl ošizen o výhru. Zasáhl ho do pásu. Rozhodčí to velmi špatně pochopil. Velmi špatně. Mám rád Usyka, ale tohle bylo rozhodnutí jasně pro domácího bijce. Ten zápas vyhrál Dubois.“

„Zda jsem pocítil sílu Duboisova úderu? Já ne, moje koule ano,“ usmíval se při zmínce na kontroverzi vítěz. Zatímco na stranu Britů se přidala většina – především anglicky mluvící – na sociálních sítích, Usyk pak má oporu v expertech. „Ten úder mi přišel dost nízký. Jeho trenky jsou hodně vysoko, ale i tak je jasně vidět, že jej ten úder zasáhl hodně nízko,“ napsal na sociální sít X reportér ESPN Mike Coppinger.

Jeho kolega Dan Rafael přidal: „Ujasněme si to. Ten úder z pátého kola byl od Duboise jasně pod pás. Rukavice Duboise jsou pod spodní hranicí pásu a zasahují do trenek dost nízko.“


Poněkud odlehčeněji komentoval situaci známý trenér a taktéž televizní expert Teddy Atlas. „Vždycky jsem říkal, že do sklepa (těla) se vám může dostat voda. A zdá se, že Usykovi nyní do sklepa hodně zatéká,“ vyťukal na svůj profil a zároveň ale souhlasil s tím, že šlo o úder pod pás.

Krom expertů má navíc Ukrajinec oporu také v pravidlech. Každá organizace je má trošku jinak, obecně ale platí, že právě o tomto se mluví v šatně před zápasem při semináři boxerů s hlavním rozhodčím, který jim toto shrne ještě pro jistotu těsně před duelem uprostřed ringu.

ANTONÍN VAVRDA, BOXERSKÝ EXPERT TOP-FIGHT.CZ

„Myslím, že ideální přirovnání je s fotbalem. Střela do tyče je ve statistikách vedená jako střela mimo branku, nikoliv na branku. A podobné je to s úderem do míst, kam se trefil Dubois. Trefil spodní hranici pásu trenek Usyka, nešlo o střelu do branky, ale mimo, tedy do břevna a ještě navíc z té horší strany.“

„Je důležité říct, že pravidla o hranici pásu určuje ringový rozhodčí, nemusí vždy jít o horní hranici trenek. Na seminářích se mluví o tom, že low blow (nízký úder) je vše, co jde pod pupek až po kyčelní kloub (na tuto skutečnost poukázal na Twitteru bývalý šampion křížové váhy Tony Bellew). Z dostupných záběrů je vidět, že Dubois mířil do této oblasti, není úplně stěžejní ta horní hranice, tedy palec, ale spodní. Je to nízký úder,“ řekl pro Top-Fight.cz elitní český rozhodčí Pavel Hynek, který se jako jediný český sudí může pyšnit licencí federace WBC.


Také pracoval jako člen rozhodcovského týmu i na eventu, jehož hlavní duel obstarala odveta mezi Usykem a Anthonym Joshuou téměř na den přesně před rokem (20. srpna). Pokud navíc není určeno jinak, právě horní hranice pásu bývá označována jako hranice čisté a nečistého úderu. Důkazem budiž snímky ze školení zmíněné federace, která platí v současném profesionálním boxu za tu vůbec nejsilnější.

Hynek ale přidává ještě jeden hodně zajímavý poznatek. „Luis Pabon před pokračováním nesebral Duboisovi bod, tj. úder vyhodnotil jako neúmyslný faul. Pokud by tedy Usyk odmítl pokračovat i po pětiminutovém time-out v boji, vyhrál by Dubois na TKO, nebo RTD,“ přidává další poznatek z pravidel.

„Je to podobné, jako když boxer vyhraje knockoutem poté, co trefí protivníka úderem na ucho, lehce za ucho, přičemž je to v zápalu boje a trefený boxer navíc při inkasování skloní hlavu vpřed, takže jeho protivník s tím nemůže nic dělat. Jako příklad mě napadá nedávný duel Hrgoviče s McKeanem, byť tam je pravda, že Chorvat je těmito údery proslulý a kdyby tam měl ringového, který ho nemá rád, klidně by ho mohl diskvalifikovat,“ nabízí přirovnání k vysvětlení náhledu do mezinárodních regulí.

Sečteno, podtrženo – bouře na sítích i od týmu Duboise má podobnou razanci jako ty bouře, které se dnes přehnaly Prahou a narušili i přenos turnaje (respektive tok dat z Polska). Její síla je ale krátkodobá a poté, co odezní, nastane na boxerské scéně klid. A fanoušci budou dychtivě očekávat zajímavější duel. Usyka s druhým neporaženým šampionem těžké váhy. Dalším Britem, Tysonem Furym!

To je zápas, který tento sport potřebuje. Ne odvetu jednostranné záležitosti s jednou situací.

Pozor! Britové si odvetu vykřičet umí

Sílu britského boxu není ale radno podceňovat. V roce 2014 porazil Arthur Abraham (v tomto případě opravdu) naprosto jednoznačně Paula Smitha 3-0 na body a obhájil svůj pás WBO v super střední váze.

Ostrovní fanoušci i promotéři ale rozjeli doslova kampaň proti německému „Králi Artušovi“, až dotlačili jeho promotéra, a především federaci WBO k odvetě. Ta dopadla stejně jako první duel, Abraham jasně dominoval.

Zdroj: Autorský text, Top Rank


Další články