Sleduj nás

Chlap jako hora zastínil všechny ženské na benchpressu: Identifikuji se jako žena, tak ticho

Chlap jako hora zastínil všechny ženské na benchpressu: Identifikuji se jako žena, tak tichoFOTO: WIKIMEDIA/VOLNĚ K UŽITÍ

Silový trojbojař Avi Silverberg stanovil nový rekord mezi ženami na benchpressu. Všechny závodkyně zůstaly stát jen s otevřenou pusou.

Doba se mění a my musíme s ní. Na první pohled chlap jako hora se jednoho dne probudil s pocitem, že je žena, a tak se rovnou přesunul do dámských soutěžních kategorií.

Možná se ptáte, jak je něco takového možné. Odpověď je přitom velice jednoduchá. Kanadská unie powerliftingu (CPU) totiž od letošního února umožňuje komukoli, kdo se identifikuje jako žena, soutěžit v dámských kategoriích. Toho náš Avi rychle využil a rovnou všem soutěžícím vytřel zrak.

Tímto se nám tedy otevřela cesta k novým možnostem, přičemž originální ukázku toho, jak tato změna bude vypadat v praxi, jsme mohli vidět minulý víkend na turnaji v kanadské Albertě.

Vousatý Avi Silverberg, který se cítí jako žena, nicméně prošel si mužskou pubertou, dokázal na benchpressu zvednout více než kterákoliv z jeho závodních kolegyň. A aby toho nebylo málo, dokonce i stanovil nový rekord.

Není divu, že tento případ mnohým lidem pohne žaludkem. Avi má díky své stavbě těla a vousatému porostu do ženy hodně, hodně daleko. Přesto on sám cítí, že nedělá nic špatného. Naopak prý bojuje za "rovnocennost".

„Tohle není jen o mně, ale o všech lidech, co se nachází v podobné pozici. Co uvažují a smýšlí stejně a mají chuť se regulérně zapojovat do sportovních aktivit. Vždy je tu někdo, kdo musí jít s kůží na trh jako první,“ řekl(a) po úspěšném výkonu Avi.

Drobnou útěchou nám může být, že tento přístup nepodporuje čím dál více lidí a po předvedené show z minulého víkendu mají pořádnou motivací cokoliv co nejdříve změnit.

V Kanadě i Americe již vznikají organizace, které bojují za práva žen. Nejedná se totiž o první případ, kdy se transgender uchazeč přesunul do dámských kategorií a začal jim vládnout.

Veřejností například zacloumal ne tak dávný případ transgender účastnice plavání Lie Thomasové, která se mezi muži jen stěží potkávala s nějakým úspěchem. Po změně kategorie i navzdory hormonální terapii ovšem začala vládnout, a dokonce podobně jako Silverberg přepisovala historické tabulky absolutních sportovních rekordů.

A jak se k podobným krokům stavíte vy?


Další články