Sleduj nás

Zeptali jsme se UFC rozhodčího, jak by bodoval zápas Kincl vs. Vémola. A toto je odpověď

Zeptali jsme se UFC rozhodčího, jak by bodoval zápas Kincl vs. Vémola. A toto je odpověďFoto: OKTAGON MMA

Po zápase Patrika Kincla s Karlosem Vémolou mají fanoušci v ústech stále jakousi hořkou pachuť. Problém není v tom, že Patrik vyhrál, nýbrž jakým způsobem.

Dle jedné části fanoušků šlo o jasný výsledek, dle druhé o znatelný zářez. Dokonce i sami zápasníci se divili, když byla následně zvednuta ruka Patrikovi, který si odnesl jednoznačnou bodovou výhru v poměru 5:0 na kola.

Abychom vymýtili všechny kontroverze a pochybnosti, zkusila naše redakce Top-Fight.cz oslovit tři známé UFC rozhodčí. Jeden z nich, konkrétně Derek Cleary, nám i odpověděl a prozradil, jak by největší zápas českého MMA bodoval on sám.


Po poskytnutí záznamu přenosu jsme ho jen požádali, aby se ve svém úsudku nenechal ovlivnit finálním verdiktem. Měli jsme štěstí, během sledování netušil, kdo zápas vyhraje, a tak nám poskytl prakticky živý a ničím nezaujatý komentář.

Kincl vs. Vémola 2 očima UFC rozhodčího

„Vyzývatel (Karlos Vémola) určoval směr zápasu a pokoušel se o strh či hod, ani jedno se mu nepovedlo, a tak zůstalo pouze u kontroly na pletivu.


Pro bodování zápasů je nejdůležitější efektivní striking, efektivní grappling, efektivní agresivita a nakonec kontrola oktagonu. Šampion (Patrik Kincl) předvedl několik obranných úderů, ale zároveň se nebyl schopen ubránit nátlaku soupeře. Bohužel se ale nejednalo o efektivní agresivitu, kde by vyzývatel svůj tlak využil k tomu, že svému soupeři bude moct zasadit několik úderů nebo ho dostane na zem, kde se dostane do dominantní pozice. Z hlediska bodování bych řekl velice těsné kolo, kde ani jeden bojovník výrazně nevyčníval. Přikláním se však k bodu pro vyzývatele, z jehož tlaku šampion nejevil iniciativu se vymanit. Těch pár kladívek mě nepřesvědčilo.

Ve druhém kole nejsem schopný říct, jestli mě více překvapilo to, že šampion vyzývatele pobídl k tomu, aby ho opět namáčkl na pletivo, anebo to, že oktagon rozhodčí u nich pořád stál a ten duel vůbec nekouskoval. Protože to ale nechal běžet, tak se nám dokonale okopírovalo první kolo, které v tomto případě bylo pro vyzývatele o něco lepší. Zde se těch 10-9 v jeho prospěch dát nebojím.

Od třetího kola mi začíná být jasné, že se tento fight asi jinde ani odehrávat nebude. Překvapuje mě, že si to šampion nechává líbit, a nevím, zdali je to jeho cílená taktika, anebo jestli na něj jeho soupeř vyvíjí opravdu tak silný tlak, ze kterého se nedokáže vymanit. V každém případě už si více všímám strikingu, který se postupně začal podepisovat na tváři soupeře (Karlose Vémoly). V tento moment začíná být cítit, že vyzývatel nemá plán, jak se proti těm úderům bránit, a ty se začínají hromadit. Navíc chodí do stejného místa. Efektivní grappling byl v tomto případě opět nula, proto dávám toto kolo šampionovi.


Má domněnka, že vyzývatel nemá plán B, se definitivně potvrdila ve čtvrtém kole, kde jsme jako přes kopírák viděli předchozí taktiku. Ze souvislého tlaku se sice šampion stále nesnažil vymanit, ale vzhledem k rostoucímu rozdílu počtu úderů mu to mohlo být jedno. Tvář vyzývatele se začíná zbarvovat, zatímco šampion, ač pod tlakem, je relativně v klidu. Opět vidím největší chybu v rozhodčím, který se rozhodl duel nekouskovat, čímž by donutil jednoho či druhého fightera změnit taktiku a my bychom tak odhalili, jaké jsou jejich další přednosti nebo slabiny. Takto jsme se pořád vraceli na pletivo, kde prostě vyzývatel neefektivně tlačil a šampion vysílal slabé, leč účinné údery. 10-9 pro šampiona.

Viděl jsem tvář vyzývatele a byl jsem překvapený, jakou na něm ta kladívka napáchala škodu. Z tohoto úhlu pohledu je to špatně vidět, ale očividně šampion dobře trefoval a získával nadvládu. Rozhodně se nejednalo o knokautové údery, nýbrž o rozkladnou damage, která se na vyzývateli čím dál více podepisovala. V posledním kole vyzývatel evidentně už nemůže a možná není daleko od ukončení. Opět 10-9 pro šampiona,“ vyjádřil se Derek Cleary.

Celkové hodnocení: 48-47 Patrik Kincl

Dodatečný komentář

„Údery v klinči normálně nejsou považovány za efektivní, jelikož výrazně neovlivní soupeře, ale v tomto případě se souboj ani nikde jinde neodehrával a vyzývateli i přes značné pokusy přibližně od třetího kola scházely síly uplatnit svoji hru. Nechával se až moc snadno trefovat a vesměs šampionovi daroval výhru, která nebyla nikterak pěkná, ale zasloužená.

Na titulové poměry mi to přišlo jako opravdu slabý souboj, ve kterém vidím dvě chyby. První je pozice kamery, protože z tohoto úhlu vážně nevidím vše, zejména přesnost všech úderů od šampiona, a druhou je oktagon rozhodčí, který dal zápasu příliš velkou volnost, což je i škoda pro diváky, kteří, pokud říkáte, že šlo o největší (českou) MMA událost, si ten fight ani neužili.“


A kdyby to byl zápas na tři kola?

„Hodně záludná otázka. Při pohledu na tvář vyzývatele a následné statistiky rozdílu úderů mi dochází, že se tam ty rány mohly hromadit už od druhého kola. Potřeboval bych mít lepší pohled, ale takhle si stojím za tím, že první dvě kola šla za vyzývatelem,“ zanalyzoval Cleary, se kterým se kromě UFC zápasů setkáváme i u zápasů v boxu. Může tedy nabídnout všestranný pohled, který navíc není ovlivněný favorizováním jednoho či druhého bojovníka. 


Další články