Sleduj nás

UFC zápasníci za rok 2019 obdrželi jen 16 % z celkového příjmu organizace. Jak se k tomu staví Dana White?

UFC zápasníci za rok 2019 obdrželi jen 16 % z celkového příjmu organizace. Jak se k tomu staví Dana White?

Že je UFC na neuvěřitelném vzestupu, to dokazuje nejen rostoucí popularita MMA, ale zároveň i rostoucí příjmy, které nyní dosáhly rekordních čísel. Zápasníkům z toho do kapes však šlo jen 16 %.

Již dlouhé měsíce, ba spíše i léta, si v pravidelných intervalech stěžuje vždy nějaký bojovník, který vystoupí z řady a poukáže na slabé stránky společnosti.

Někteří nováčci si vydělávají „pouhých“ 10-20 tisíc dolarů za zápas, což je za normálních okolností pěkná částka, ovšem ne v případě, pokud z ní máte hradit výživové doplňky, tréninkový kemp, manažera a další nutné věci.

Americký deník New York Post během soboty odhalil, že celkové příjmy za rok 2019 v UFC činily kolem 900 milionů dolarů. Do kapes zápasníků však putovalo nějakých 145 milionů, což odpovídá oněm zmíněným šestnácti procentům. Jedná se o férový podíl?

Stejný deník se snažil zastat všech MMA bojovníků a naznačil, že když už riskují své životy, měli by se dočkat buďto vyšších odměn, nebo jiných placených výhod. Následně přišlo i porovnání s basketbalovou ligou NBA či fotbalovou ligou NFL. Obě shodně investují 48-50 % všech příjmů do svých sportovců.


Podíváme-li se však trochu do minulosti, kde Dana White vysvětloval, proč platí zápasníkům méně, než tomu tak je například v boxu, dočkáme se následujícího odůvodnění: „Víte, proč box umírá? Protože se každý stal chamtivým a začal myslet jenom na sebe. Nikdo ale nemyslel na budoucnost. Každá hvězda dostala lukrativně zaplaceno, že jí přestaly zajímat výsledky. A když prohrála, tak věděla, že hned v dalším zápase dostane další odměnu, která ji zabezpečí na celý život.“

Následně to uvedl i na příkladu. „Představte si, že bych každému z vás zaručil na příští rok výdělek 37 milionů dolarů. Hádejte, co byste potom dělali? Trápili byste se každý den v práci? Ne, vykašlali byste se na to! Máte přece zaručených 37 mega... A víte, co se stane, když takovou částku zaručíte fighterovi? Začne se uhýbat povinnostem.“

V UFC to proto chodí jinak. „U nás dostanete část peněz za to, že se ukážete, další odměnu za to, že vyhrajete, a další odměnu za to, že předvedete nejlepší výkon večera. Tohle je správná cesta a takhle to funguje ve skutečném světě. Box do něho bohužel už nepatří, a to mě mrzí.“Další články