Sleduj nás

Trenéři i zápasníci neznají základní kritéria pro bodování! konstatuje arbitr Vojta Novák

Trenéři i zápasníci neznají základní kritéria pro bodování! konstatuje arbitr Vojta NovákFOTO: OKTAGON MMA

OKTAGON 43 je za námi, a jak se stalo nepříjemnou tradicí, na přetřes se opět dostávají rozhodnutí mužů sedících za bodovacími stolky.

Hlavní kontroverze vzešla z duelu Robo Pukače a Míry Brože, ve kterém se radoval domácí bojovník. Část haly a slovenský bijec tento výsledek nedokázali pochopit. V hlavním zápase se rozhodčí až vzácně shodli, ale jejich verdikt vyvolal mnoho otázek.

Na ty se pokusil odpovědět ten nejpovolanější arbitr Vojta Novák, který bodoval hned tři nejdůležitější zápasy turnaje.


NEPŘEHLÉDNI: Začíná EURO! Vyzvedni 1000,- kč jako dárek a sleduj sportovní přenosy včetně galavečerů Clash of the Stars a další!

„Dostal jsem důvěru bodovat všechny 3 hlavní zápasy. Čtvrtfinále Gamechangeru a i Main Event, za což moc děkuji. Včerejšek opět ukázal, jak moc jsou pravidla v MMA složitá nebo jednoduše nepochopená. Po vyřčení verdiktu 50 - 45 jsem viděl překvapené tváře kolem sebe v řadách zápasníků, trenérů a jiných lidí v bublině kolem bojových sportů,“ pustil se Vojta do zasvěcování fanoušků i odborníků na svém Facebooku. Ihned také vysvětlil, jak on i jeho kolegové ke zmíněnému verdiktu došli.

„Výklad efektivity strikingu a grapplingu přesně ukázal tento hlavní zápas Vémola vs Kincl. Vémola měl tlak, měl aktivitu, měl střed klece, ale to nejdůležitější, co neměl, byl efektivní grappling a už vůbec ne striking.


Jeho pokusy o tkd neměly žádný dopad, damage nebo potenciál cesty k ukončení zápasu. Jakkoliv tomu chcete říkat, tak to tam nebylo. Snažil jsem se najít cokoli, co bych mohl ohodnotit ve prospěch Karla, ale nic, co by splňovalo podmínky, jsem nenašel.

Je pravda, že efektivita strikingu Patrika Kincla v prvním a druhém kole taky nebyla nic extra, ale oproti Karlovi pořád velmi výrazná a s každým pozdějším kolem se stupňovala.“

Perfektní vysvětlení sudího snad pomůže všem zúčastněným lépe pochopit bodování v MMA. Během posledních let proběhla pravidla tohoto mladého sportu několika změnami a bodování je nyní diametrálně odlišné od doby zhruba deset let zpátky.


Všechny tyto změny jsou dělány z důvodu vetší atraktivity a fanoušci snad pochopí, že sudí nemají nejmenší zájem zápasy jakkoliv ovlivňovat.

Zdroj: Facebook Vojta Novák


Další články