Sleduj nás

Rozhodčí zápasu Vémola vs. Marpo vysvětlil, proč duel ukončil předčasně

Rozhodčí zápasu Vémola vs. Marpo vysvětlil, proč duel ukončil předčasně
Mělo to být šest kol na 3 minuty, nakonec jsme viděli necelá čtyři. Důvod je hlavně v tom, že Terminátor vsadil na buvolí taktiku, kdy se nekompromisně a bezhlavě hnal dopředu, čímž ze svého soupeře zahnal do rohu a vysával z něj veškerou energii.

Utkání se tedy povětšinou odehrávalo jen na jednom místě a na tom měl Vémola optickou převahu. Marpo, ač tvrdí, že si své zbraně chystal na poslední dvě kola, se nakonec žádného překvapení nedočkal. Jeho snahy o převzetí otěží mohly být sice v plánu, ale už k nim nedostal prostor.

„Rozhodnutí bylo TKO, neboli technický knockout, kdy rozhodčí zastavuje zápas pro naprostou převahu jednoho z boxerů a to bez počítání. Velmi často bylo uváděno, že to bylo pro neaktivitu, ale bylo to pro absolutní optickou převahu soupeře,“ sdělil ringový sudí Jan Frána pro deník Sport.


„Rozhodl jsem tak i proto, že jsem si myslel, že je Marpo už v ohrožení zdraví. Dostal totiž několik ran, a když jsem tam nakoukával, což je vidět z několika záběrů, tak jsem si dvakrát počkal, jestli se mi to jen nezdá, po dvou ranách na spodek se začal otáčet a měl hlavu dole. V tu chvíli mi to připadalo jako prevence zranění, aby nedostal ránu do zátylku, proto jsem zápas zastavil. Takže to byly dva důvody, proč jsem tak rozhodl. Pro absolutní převahu soupeře a pro ochranu zdraví zápasníka, který se otáčí.“

vemola box marpo kritika

Vysvětlení ohledně předčasného ukončení zápasu jsme se tedy dočkali. Jak je to ale s těmi všemi Karlosovými zmiňovanými fauly?


„Několikrát jsem Karla slovně upozornil, ať zvedne hlavu. Šlo mi primárně o to, aby nedal hlavičku. Počítal jsem spíše s tím, že se Karel bude snažit klinčovat, svazovat… Což se vůbec nestalo. Tím jsem byl vlastně mile překvapený,“ uváděl Frána.


„A že tam byl ten tlak hlavou… Víte co, i když se podíváte na zápasy profesionálů, tak jsou o sebe občas opření hlavou. Stává se to. Několikrát jsem to napomínal. U Marpa jsem měl zase spíš napomínat víc pasivitu a částečné otáčení. Ale Karel poslouchal a vždy když jsem ho odstrčil, byl připravený velice rychle za mnou a šel dál dopředu. Ale že by tam byl nějaký vědomý útok hlavou, že by dal Karel skutečně hlavičku, to tam nebylo.“

A co údery pod pás či držení rukavic, na což Marpo také několikrát upozorňoval?


„Kdybych viděl úder pod pás, tak upozorním. Ale žádný jsem, bohužel, neviděl. Byly tam rány, které šly na oblast konce trenýrek, ale jestli byl nějaký úder vyloženě pod pás, tak jsem ho neviděl… A ohledně držení... Boxer by to neměl držet řekněme v kravatě, nebo jak bych to nazval. Je ale skutečně proti pravidlům držet soupeře jednou rukou a druhou ho mlátit. Snažil jsem se ihned ten klinč roztrhávat, srážet tu ruku. Takže ano, všiml jsem si toho a upozorňoval jsem na to,“ sdělil Frána deníku Sport, kde stihl podotknout, že i kdyby Vémolovi srazil bod, tak to na výsledku nic nezmění. V celkovém součtu totiž Terminátor vyhrál každé podstoupené kolo.

Další články