Sleduj nás

Preview: UFC 242 má být nejsledovanější turnaj roku. Podaří se Poirierovi něco, co nezvládl ještě nikdo před ním?

Preview: UFC 242 má být nejsledovanější turnaj roku. Podaří se Poirierovi něco, co nezvládl ještě nikdo před ním?

Již tuto sobotu se po téměř roční přestávce vrátí do klece „Pan neporazitelný“. Khabib Nurmagomedov (27-0-0) si odpykal devítiměsíční stopku, kterou mu udělila USADA, a rázem hlásí návrat na scénu. Bude stejně neomylný jako v případě bitvy s Conorem McGregorem?

Papírové předpoklady opět jednou hovoří v Orlův prospěch, a dokonce ještě jasněji, než tomu bylo v případě souboje s McGregorem, ovšem zase je třeba zohlednit, že nikdo nemá takové sebevědomí, jakým se pyšní právě Dustin Poirier (25-5-0). Již od prvního momentu, co byl tento duel oznámen, nemluvil třicetiletý Američan o ničem jiném než o tom, že se chystá přepisovat historii. A svá slova by rád přenesl ve skutečnost.


NEPŘEHLÉDNI: Začíná EURO! Vyzvedni 1000,- kč jako dárek a sleduj sportovní přenosy včetně galavečerů Clash of the Stars a další!

Pohledem statistik

Jak jsme na tom ale statisticky? Khabib je tzv. „King of sambo“. Za svou kariéru podstoupil více jak 200 sambo duelů a prohrál jenom jediný. Stalo se tak v jeho velmi mladých letech a ta porážka přišla pouze bodovým rozhodnutím. Jeho nesmírnou výhodou je i to, že zná snad všechny techniky, jak se dá efektivně vyhnout submisím. Doposud ho nikdo nedostal do pozice, z níž by nebylo úniku.

Dustin Poirier je přitom jako Rafael dos Anjos (jedna z Khabibových obětí) držitelem černého pásu v brazilském jiu-jitsu a podobnou Orlovou statistikou se nechce nechat rozhodit. „Je mi jedno, že ještě nikdy předtím neprohrál, ani že v boji ještě nikdy předtím nekrvácel. Já jsem tu pro to, abych přepisoval historii. Khabib padne. Buďto KO, nebo submisí, ale padne,“ reagoval neochvějně rodák z Louisiany, který se snažil navnadit, že on sám „není jako ostatní“, a tudíž by mu nějaké škrcení mohlo vyjít.


Souboj dvou kardio králů

Abychom se však zaměřili na jednu podstatnou věc, tak zde máme dvě naprosté vytrvalostní hvězdy. O Nurmagomedovovi to asi všichni vědí, ovšem zbytku, co nemá nastudovaného Poiriera, to mohlo uniknout. Dustin a Khabib mají nejlepší fyzičku v divizi lehké váhy a podle mnohých i dokonce z celého UFC. Vytrvalostní tréninky jsou jejich denní chléb.

„Dustin a Khabib jsou dva kardio králové. Proto jsou nejlepší ve své divizi. Vezměte všechny současné šampiony v UFC a schválně se zamyslete, jestli je mezi nimi někdo, kdo nemá excelentní kardio. Henry Cejudo, Kamaru Usman, Jon Jones, Robert Whittaker – to jsou všechno kardio stroje," uvedl například Dustinův trenér.

Postoj vs. zem

Velkou a nepochybně největší Khabibovou zbraní je jeho schopnost boje na zemi. Ač se o Dustinovi mluví jako o velice komplexním zápasníkovi, jeho procentuální statistika ubráněných takedownů není nikterak (v porovnání s ostatními Khabibovými soupeři) oslnivá.


• Dustin Poirier: 69 %
• Conor McGregor: 70 %
• Al Iaquinta: 73 %
• Edson Barboza: 80 %
• Michael Johnson: 78 %

„Dustin ještě nebojoval s nikým, jako jsem já. S někým, kdo s ním bude nonstop házet, kdo se ho pokusí utahat a kdo se ho pokusí donutit vzdát,“ řekl Orel na tiskové konferenci.

Dustinova takedown defense tedy není nějak dokonalá, nicméně zato používá jiný styl bránění než většina jeho kolegů v divizi. Povětšinu případů se totiž strh soupeře snaží využít ve svou výhodu, která by díky jeho extrémně pokročilému jiu-jitsu vedla k nějaké submisi. Tyhle pokusy však Khabib až doposud uměl kontrolovat nadmíru skvěle.

Co ovšem „Diamond“ Poirier vypiloval za poslední roky dokonale, to je preciznost úderů. „Dustin je jedním z nejlepších boxerů v UFC. V duelu s Khabibem se chceme držet od pletiva, vyvíjet na něj tlak a nechat vyniknout naše přednosti,“ pravil trenér amerického zápasníka.


Hlavní slabiny

Říká se, že každý zápasník má nějakou slabinu. Jaká je ta Khabibova, na to však doposud nikdo nepřišel. Michael Johnson to v roce 2016 v samotném úvodu duelu zkusil velmi slibným řetězcem prudkých a rychlých úderů, přičemž jeden z nich zasáhl svůj cíl, ale i tak Orel vydržel. Jednalo se o velice explozivní taktiku, na níž po prohraném boji upozornil i McGregor, že takhle měl bojovat proti Khabibovi on sám.

Zdali se do něčeho podobného vrhne Poirier, to je jen otázka. Je to risk, který by mohl slavit úspěch, ale zároveň by to mohl být první hřebíček do rakve, jenž by stál mnoho sil, kdyby nevyšel. Dá se tedy počítat, že uvidíme „více promyšlený“ gameplan.

„Necháme Khabiba, ať si chodí pro takedowny, ale zároveň se budeme snažit, abychom se vždy pravidelně dostávali nahoru. Pak budeme útočit na jeho tělo,“ odhalil Poirierův kouč část receptu. A zajímavé je, že by mohl mít pravdu. Khabib ještě nikdy v MMA souboji nekrvácel, ale zároveň se ho nikdo nepokusil odříznout od jeho pramene síly. Pravidelné lowkicky na stehno a údery na žebra by Orlovi mohly vzít schopnost přesouvat boj na zem.

Závěrem

Dá se předpokládat, že Khabib pojede svou ověřenou titulovou taktiku. První dvě kola se pokusí soupeře unavit na zemi, ve třetím i on sám bude potřebovat nabrat nějaké síly, a tak zůstane v postoji a ve čtvrtém bude záležet na „zdraví“ protivníka. Podle svědectví jeho trenérů je důležité dominovat alespoň tři kola, což by v případě nouze znamenalo bodovou výhru. Téže poznatku si je vědom i Dustin Poirier, a proto říká, že jediná šance, jak nad Khabibem vyhrát, je přijít s ukončením. 

Hlavní karta z UFC 242 začíná 7. září v 20.00. Živě ji bude vysílat stanice Nova Sport 2. 


Další články