Sleduj nás

Oktagon - Borároš Gábor - Kozma David

Oktagon - Borároš Gábor - Kozma David

Čeká nás finále pyramidy ve welterové váze o titul šampiona organizace Oktagon MMA Borároš Gábor - Kozma David.

Gábor, jedněmi milován, druhými nenáviděn, je nejpopulárnější slovenský MMA zápasník v této váhové kategorii a šampion reality show Oktagon Výzva 1. V SF pyramidy dle očekávání rychle ukončil veterána Poborského a dal tak malou náplast za květnovou prohru s Fernando Gonzalesem. Zároveň si v očích mnoha fanoušků česko-sloveského MMA nese nálepku protěžovaného zápasníka této organizace.

David je sympatický, populárnější zápasník s velmi pěknou bilancí za poslední tři roky 10-1. V SF pyramidy na body porazil Kertéše z Maďarska a splní si osobní přání stanout v Oktagonu proti Gáborovi. V letošním kalendářním roce se bude jednat o Kozmův pátý zápas.


NEPŘEHLÉDNI: Začíná EURO! Vyzvedni 1000,- kč jako dárek a sleduj sportovní přenosy včetně galavečerů Clash of the Stars a další!

Gábor

V tomto souboji sázím na vítězství GÁBORA BORÁROŠE a pokusím se uvést pár důvodů, proč jít proti cca 95% sázejícím, kteří mají na tiketu Davida Kozmu. V souvislosti s tímto duelem jsou zmiňované větší zkušenosti na straně Davida. V tomto případě (22 ku 33) tomu zase takovou roli nepřikládám.


Oba fighteři (během svých kariér) byli jen pramálo prověřeni opravdu kvalitními zápasníky. O něco vyšší level ve výkonnosti pak vidím u soupeřů Gábora - atletický, nevyzpytatelný Sayah má prohry prakticky jen s borci evropské úrovně (Al-Silawi, Ismailov, Matuš Laincz nebo Patrik Kincl), Gonzales je talent ze známého All-Stars gymu, kde trénuje s borci jako Gustafsson, Manuwa, bratry Teymury, skotem Craigem a kam jezdí i třeba náš Jiří "Denisa" Procházka. Příměr k tomuto triu pak snese z Davidovo soupeřů pouze Gafurov (při vší úctě k Monstrovi a Štrbákovi).

Semifinále welterové pyramidy zároveň ukázala jisté rezervy v Davidovo hlavní devíze - grapplingu a wrestlingu, když v zápase, který sice kontroloval, téměř nebyl schopen z mnoha pokusů "doručit" takedown (asi 2x se povedlo). Když dělal Davidovi problém "lehký welter" v podání mladého Maďara, pak muskulární Borároš (který z této disciplíny dostal školu od výše zmíněného Fernanda) bude tvrdší oříšek.

David


V souvislosti s větším Gáborovo osvalením pak bývá zmiňována jeho horší kondice v porovnání s Kozmou. I v tomto případě to tak úplně nevidím. Borároš v rámci posouvání laktátového prahu v přípravě už nějaký čas využívá tréninkové principy s prvky crossfitu, které mu s "fýzou" značně pomáhají. Pozorný divák si pak mohl všimnout, že Gábor má v současnosti o nějaké kilo svalů méně, než před cca 2 lety. Dalším faktorem je pak durabilita v krizových situacích. Borárošovi musíte přerazit čelist (Sy) nebo ho seknout takovým stylem, že zápas skončí na doctor stoppage (Sayah). Jinak zápas před limitem neskončí.

Kozma byl v minulosti ukončen celkem 7x a z toho 6x "odklepával". Určitou roli může hrát i Davidovo velké zápasové vytížení. Za posledních 14 měsíců jde o jeho sedmý zápas, což znamená, že skáče z přípravy do přípravy, což občas proložil krátkou dovolenou. S tím souvisí i zátěž na tělo v podobě dělání váhy. Podobný zápřah už se v minulosti mnoha zápasníkům před důležitým duelem nevyplatil.

V neposlední řadě nás pak velmi oslovuje otočení kurzů o 360° oproti původním hodnotám. Aktuální kurz 2.11 na Borároše, kterého favorizuji, považuji za velmi pěkný.

Ač vnitřně budu fandit Davidovi, kterého jsem měl možnost několikrát osobně potkat a působil velmi sympaticky, tak jsem toho názoru, že tento souboj vyhraje Gábor Borároš a stigma českých MMA zápasníků z tohoto fightera od r. 2012 bude nadále pokračovat.Další články