Leo Brichta dostal v KSW další velkou šanci, jenže z Polska se znovu vracel bez pásu. Na turnaji KSW 119 v Radomi nestačil na Patryka Kaczmarczyka, který ho ve třetím kole ukončil submisí. Pro českého bojovníka je to bolestivý výsledek, protože titul byl znovu na dosah. Zároveň ale jeho příběh otevřel i trochu jiné téma než jen samotný sportovní neúspěch.
K situaci se v pořadu MMA Letem Světem vrátil Ondřej Novotný. Nezastavil se pouze u toho, že Brichta prohrál důležitý zápas. Mnohem víc ho zajímalo, jak s ním KSW dlouhodobě pracuje a jestli polská organizace opravdu dokáže využít potenciál českého bojovníka, který má jméno, styl i schopnost přitáhnout pozornost.
Novotný podle všeho nechtěl tvrdit, že Brichta v KSW nedostává velké zápasy. To by ani nesedělo, protože titulové šance mluví samy za sebe. Jeho výhrada mířila spíš k tomu, co se děje kolem nich. Tedy k propagaci, příběhu a práci s domácím publikem. Brichta mohl být prvním českým šampionem KSW, což je samo o sobě silná linka. Podle Novotného se z toho ale v Česku nestala tak velká událost, jakou by podobný zápas mohl být.
Právě tady se přirozeně nabízí srovnání s Oktagonem. Ten dlouhodobě staví nejen na samotných duelech, ale i na emocích, videích, příbězích a dlouhé cestě bojovníka k velkému večeru. U zápasníka typu Brichty může být podobná práce zásadní. Není to jen další jméno v rozpisu. Má za sebou fanoušky, výrazný styl, osobnost a určitou auru borce, kolem kterého se dá vytvořit téma i mimo samotnou klec.
Novotný přitom Brichtu neodepsal. Naopak naznačil, že jeho X faktor pořád existuje. Problém podle něj není v tom, že by český bojovník neměl co nabídnout, ale spíš v tom, jestli se s jeho příběhem pracuje dost silně. KSW mu dává sportovně těžké výzvy, jenže velký zápas automaticky neznamená velkou událost pro české fanoušky. A právě v tom může být rozdíl mezi polskou organizací a prostředím, které je domácímu publiku blíž.
Pro Brichtu je celá situace složitá. Na jedné straně bojuje v jedné z největších evropských organizací, dostává silné soupeře a může se měřit s elitou. Na druhé straně mu po dalších porážkách v titulových zápasech hrozí, že se z velkého českého příběhu stane hlavně tvrdá sportovní realita. Pokud má zůstat velkým jménem i pro širší publikum, nestačí jen kvalitní matchmaking. Potřebuje také momenty, které fanoušky vtáhnou a donutí je jeho cestu sledovat.
V Oktagonu by to podle Novotného mohlo fungovat jinak. Ne nutně proto, že by tam měl Brichta jednodušší soupeře, ale protože by se kolem něj dal stavět příběh přímo pro české a slovenské publikum. Každý staredown, rozhovor, tisková konference nebo cesta k titulové šanci by měla větší domácí dopad. U bojovníka, který umí vzbudit emoce, je tohle často skoro stejně důležité jako samotný výkon v kleci.
KSW v minulosti na Brichtu při expanzi na český trh sázelo, jenže poslední titulová šance ukázala, jak těžké je přenést polskou událost do českého prostoru tak, aby opravdu rezonovala. Brichta mohl psát historii jako první český šampion organizace. Sportovně to nevyšlo a mediálně kolem toho podle Novotného nevznikl takový tlak, jaký by si podobná příležitost zasloužila.
Teď bude zajímavé sledovat, co přijde dál. Brichta má pořád jméno a pořád patří mezi bojovníky, kteří lidi zajímají. Jenže po další titulové porážce bude potřebovat správný další krok. Ať už v KSW, nebo jednou znovu jinde, jeho příběh se bude lámat nejen v kleci, ale i v tom, jestli z něj někdo dokáže udělat událost, kterou domácí fanoušek nebude chtít minout.