Sleduj nás

Nejlepší proti nejlepšímu? Crawford se nebojí ani Canela, klade si ale jasnou váhovou podmínku

Nejlepší proti nejlepšímu? Crawford se nebojí ani Canela, klade si ale jasnou váhovou podmínkuFoto: Premier Boxing Champions

Po posledním červencovém víkendu má světový box svého aktuálně nezpochybnitelného krále napříč vahami. Američan Terence Crawford (40-0, 31 KO) v devíti kolech vyškolil do té doby taktéž nezdolaného krajana Errola Spence Jr. (28-1, 22 KO) a ke svým pásům WBO a The Ring přidal i jeho tituly WBC, WBA a IBF. A poprvé v kariéře si může začít diktovat podmínky.


Canelo Alvarez. Tyson Fury. Oleksandr Usyk. Svého času také Anthony Joshua. A vlastně i jeho poslední kořist Errol Spence. Ti všichni dostávali od fanoušků i expertů větší kredit než „Lovec“ z Omahy.

Až poté, co Crawford v bitvě titánů velteru svého rivala totálně přejel, se mu dostává uznání, které si bezesporu zaslouží už nějaký pátek.

Má světové tituly ve třech vahách. Sjednotil dvě z nich, jako první mužský boxer historie. „Gratuluji, Terenci, jsi sakra skvělý bojovník, zasloužíš si to,“ vyslal ke Crawfordovi pochvalný vzkaz i 32letý Mexičan Canelo Alvarez.


Dle některých nejlepší boxer napříč vahami. A dle Forbesu minimálně ten nejbohatší – za posledních 12 měsíců si tímto sportem (a částečně i vlastní sítí benzinek) vydělal 110 milionů dolarů. Mimochodem, v této částce jsou tři souboje, včetně jednoznačné prohry s Rusem Dmitrijem Bivolem loni v květnu.

Jen aby bylo jasno. Canelo nepatří mezi patolízaly, kteří se najednou snaží vetřít do Crawfordovy přízně, už před duelem pro Premier Boxing Champions (PBC), který všechny tři platí, predikoval, že to bude právě on, kdo vyhraje.

A právě proto, že momentálně patří stejné promotérské společnosti – byť Canelo i Crawford jsou v mnoha ohledech sami sobě pány a manažery – se nabízí, zda by se nemohli střetnout ve šlágru šlágrů.


Jdu do toho! souhlasí Američan

„Pro Crawforda bude teď těžké hledat výzvy. Mrzí mě, že nezavře hubu Floydovi, protože deset výher už s ohledem na věk nenasbírá, ale co mě tak napadá, klidně by si to mohl dát i s Canelem. Samozřejmě, pokud se domluví na váze. Jen si myslím, že Canelo už to pod střední (do 160 liber) nevyshazuje, zatímco cokoliv navrch pro Crawforda by už byla nevýhoda. Ale pokud by donutil Canela vysušit na catchweight, proč ne,“ zaznělo od autora těchto řádků v 15. dílu podcastu Levej hák (čas cca 27:50 minuty).

Stalo se tak doslova jen několik hodin předtím, než sám nesporný šampion velterové váhy v pořadu The Breakfast Club pronesl: „Můžeme něco zkusit vymyslet. Střední váha, nebo možná catchweight do 158 liber, to by bylo super.“

Zároveň ukázal velký respekt, když dodal, že je to zatím jen v jeho hlavě a s Canelem o této možnosti nejednal, jelikož naprosto respektuje jeho soustředění na duel s jiným nesporným šampionem – super velterové váhy Jermellem Charlem, ke kterému má dojít v Canelově super střední váze.

Tento duel každopádně otevírá hodně zajímavých možností. Byl to právě jeden z dvojice bratří Charlů, se kterým měl pětatřicetiletý „Lovec z Omahy“ po každém downu Spenceho interakci, jelikož Jermell seděl se svým bratrem Jermallem v prvních řadách pod ringem, kde drželi palce svému kamarádovi a dlouholetému tréninkovému parťákovi – Spencemu.


Nabízí se totiž několik cest

Crawford musí do konce srpna počkat, zda jeho poslední rival aktivuje doložku o odvetě, která by se musela uskutečnit ještě do konce tohoto roku. A oba soupeři už se shodli, že by se boxovalo v super velteru (do 154 liber), přestože volba váhy je přednostně na Crawfordovi. „Ale i on hodně shazuje, váží mimo kemp kolem 175 liber (limit polotěžké), takže to dává smysl pro oba. Byť výsledek bude stejný,“ zaznělo v podcastu Levej hák od jeho autora Aleše Seiferta.

Canelo má s PBC smlouvu na tři duely, obecně se čeká, že další by měl být s velkým soupeřem v super střední váze Davidem Benavidezem. Pokud by se ale otevřela cesta na souboj s Crawfordem – nejspíše v oblíbeném květnovém termínu (na mexický svátek Cinco de Mayo) – nejspíše by po této možnosti skočil. Zvláště, když by byl ve hře jistě i nějaký ten titul.

Anebo jiný směr – Crawford podruhé zbije Spenceho a pak se pokusí posunout svůj rekordní kousek a sjednotit třetí váhu v souboji s Charlem, pokud ten se dostane z duelu s Canelem a bude se do super velteru ještě vracet, zatímco Mexičan si mezitím vyřeší rivalitu s Benavidezem. V takovém případě by šlágr Crawford vs. Canelo dával smysl až v zářijovém termínu příštího roku.

Tak či onak, kostky byly vrženy. Nyní je řada na Canelovi…


Další články