Sleduj nás

MMA pravidla se měnila před dvěma lety, takedowny už nemají takovou váhu, vysvětluje Neruda

MMA pravidla se měnila před dvěma lety, takedowny už nemají takovou váhu, vysvětluje NerudaFOTO: OKTAGON MMA

Svůj názor k sobotnímu turnaji přidal i spoluzakladatel organizace OKTAGON MMA Pavol Neruda. Ten fanouškům objasnil základní věc, která jim zřejmě unikla… A nejen fanouškům, ale vlastně i zápasníkům.

Karlos Vémola skutečně vstupoval do pátého kola s vědomím, že vyhrává na body. I jeho roh, který se za svou chybu později omluvil, Terminátorovi říkal, že vyhrává a postačí mu, když tempo zápasu udrží do konce. Jenže když potom přišel čas oficiálního verdiktu, všem příznivcům olomouckého bojovníka silně spadla čelist. Patrik Kincl vyhrál 5:0 na kola a obhájil opasek střední váhy OKTAGONu.

K tomuto tématu se vyjádřilo již mnoho osob a český promotér Ondřej Novotný dokonce přiznal, že spousta elitních borců nejen z tuzemské MMA scény viděla za vítěze Karlose. Všem ale jaksi unikla ta změna pravidel, o které se začalo mluvit až po víkendovém turnaji, zejména pak jeho hlavním zápase.

„Bojovníci asi tolik nerozumí pravidlům, která byla zavedena před dvěma lety. Dnes už platí, že z hlediska bodů hraje největší roli damage, tedy poškození soupeře. Takedowny či tlak jsou až sekundární. Překvapuje mě, že si to Karlos neuvědomoval. Je zajímavé, že mu to nedokázal říct ani jeho trenérský roh,“ osvětloval pro sport.cz Pavol Neruda.

Pro nás je nejhorší to, že se s touto změnou v pravidlech stále sžíváme. A to navíc nevíme, zdali je specifická jen pro naše území, anebo platí obecně… Očividně je to ale pro mnoho lidí pořád nové, když to není schopna pobrat ani světová elita mimo skromnou domácí scénu.


„Když skončila tisková konference, jel jsem na afterparty, kde byli lidi, kteří hýbou minimálně evropským, a někteří i světovým MMA, a všichni shodně viděli vyhrát Karlose. Maximálně 3:2 pro Patrika,“ vyjádřil se český šéf OKTAGONu Ondřej Novotný.

Reakce Jana Voborníka

Svůj pohled na věc nabídl i zkušený český rozhodčí Jan Voborník. Ten se sice novými pravidly neoháněl, ale to, co řekl, naznačovalo, že by Karlos neměl vyhrát ani podle starých hodnotících kritérií.

„Celý zápas probíhal v postoji a zde se řeší každý úder, který na soupeři zanechá větší i menší škodu. V boji na zemi se za efektivní grappling považuje jakýkoli tah za ukončením soupeře čili práce na útočné technice. To znamená čistě chycená páka nebo škrcení, ty se podílejí na výsledku.


Karel se pokoušel dostat Patrika na zem, párkrát se mu to i povedlo, ale nikdy si tam neudržel pozici, aby měl možnost pracovat na nějakém ukončení. To znamená efektivní grappling v tomhle zápase nula,“ svěřil se deníku Sport Jan Voborník, podle jehož odborného názoru Terminátor prohrál.

A že David Kozma a další viděli vyhrát Karlose? „To je nádherným důkazem toho, kolik zápasníků nezná pravidla bodování MMA zápasů. Hodně mě překvapilo, jak moc tým Vémoly podcenil Patrikovu zápasovou inteligenci a zodpovědnost v přípravě.

On je naprosto komplexní, bojové IQ má na té nejvyšší možné úrovni a zápasu obětoval pět let života. Karel říká, že tvrdá práce porazí talent, ale tady se potkal s talentem, s chytrostí a zrovna tak zodpovědnou přípravou,“ dodal zkušený český sudí závěrem.


Další články