Sleduj nás

Magická noc pro nové hvězdy IAF. Červinský a Krt v záři reflektorů, teď by však mohli jít proti sobě

Magická noc pro nové hvězdy IAF. Červinský a Krt v záři reflektorů, teď by však mohli jít proti soběFoto: RFA

Galavečer RFA vs. IAF: Special Fight Night definitivně dostal na MMA mapu Česka a možná i Evropy dvě jména: Viktora Červinského a Stevena Krta. Jaká to náhoda, že původně se mohli a měli v tomto termínu utkat spolu. Osud jim ale napsal prozatím jiný příběh. Líbivější…

Pokud dnes vyťukáte jméno Viktora Červinského (nově 4-0) do nejznámějšího MMA webu skrze žebříčky – Fightmatrixu – budete ho hledat marně. Steven Krt (nově 5-3) pak figuruje na 668. příčce velterové váhy.

Soupeř prvně jmenovaného – David Hošek – byl před jejich vzájemným soubojem 288. střední vahou světa. A Petr Kníže? Přestože od loňského dubna nezápasil, patřilo mu ve velteru 203. místo, dva roky zpět pak byl v této divizi dokonce číslem 143.

To jen na úvod vysvětlení, proč tyto řádky. A kdyby to ještě nestačilo, tak vězte, že na Červinského se dalo sázet při kurzu 7 ku 1, na Krta dokonce 10 ku 1. „Viděl jsi to? Strašně mě to motivovalo. Já sice nesázím, ale všichni kolem mě tam něco dali. Tak snad mi udělají hezké Vánoce,“ usmíval se už se speciálním pásem RFA vs. IAF přes rameno a skalpem legendy Knížete Krt.

„Byla to jasná volba. Někteří kamarádi tam dali 10, 20, 30 tisíc,“ přidal k tomuto tématu kouč říčanského expresu Jiří „Čibi“ Čibera.


Přitom mělo být vše jinak. Jejich příběh se začal psát na IAF 7, kde na domácí půdě ukončil Červinský ve svém profesionálním debutu Pavla Pilného. Tehdy ještě coby student střední školy připravující se na maturitu. Tu složil a navrch přidal v červnu v Sokolově na IAF 8 triumf nad Janem Šindelářem. V hlavním taháku večera pak slavil titul šampiona organizace ve velteru právě Krt. A tentokrát na jeho domácí půdě jej poprvé Červinský vyzval.

Nový král velteru IAF nebyl proti, promotér Petr „Píno“ Ondruš nechtěl spěchat. Rozhodl se proto postavit svému zatím ještě ne úplně obroušenému klenotu do cesty další překážku. Nick Stamidis se ale zranil, a tak vyzval Červinského na IAF 9 Jixie Molapo. Bývalý jihoafrický ragbista si stihl připsat v Česku dvě profesionální výhry ve dvou duelech, ovšem ve střední váze. Na mladíka, který měl v té době už úspěšně složenou maturitu a také čerstvý vztah, si nepřišel. Zápas skončil v prvním kole.

Další volání směr Steven Krt, tentokrát už jeho sílu musel slyšet i doma v Sokolově. Schylovalo se na velkou bitvu. Pro magické datum 11. 11. 2023. Jenže to se líbilo nejen promotérovi IAF Petru Ondrušovi, ale i šéfovi RFA Borisi Marhanskému. A oba navíc zatoužili po eventu v Praze. Hups, co s tím?


Společný galavečer. A ohlášený návrat legendy domácí scény Petra „Monstra“ Knížete. Ten pro premiéru pod hlavičkou RFA toužil po jiných jménech, než je Steven Krt. Silnějších. Známějších. Klidně ze zahraničí. „Ale když mi řekli, bude to Krt, řekl jsem, že jdu do toho. Moje cíle se ale nemění,“ pronesl 46letý veterán, jehož kondici by mu mohli závidět o 25 let mladší kluci.

Červinský byl tak rázem zpět na čekací listině. Odpočívat však nechtěl. A tak, když vypadl z dalšího taháku večera Dominik Humburger, vyzval jeho soupeře Davida Hoška. „Věděl jsem, že to přijme,“ usmíval se pár dní před eventem potutelně. Pro něj životní výzva, pro o deset let staršího „Sparťana“ další překážka na cestě k velkým metám. A vytouženému souboji s králem střední váhy RFA.

Bijec Cage Warriors Říčany přitom ještě v září vážil nějakých 82 kilogramů. „Dneska jsem měl v zápase 86 kilo. Dokonce jsme museli ubrat v tréninku, protože v té intenzitě, na kterou jsem zvyklý, jsem nebyl schopen přibírat. Nejsem střední váha,“ svěřil se už coby prozatímní šampion RFA ve střední váze. A po staredownu s Humburgerem, který v porovnání s ním působil coby obr.

Červinský ale na RFA vs. IAF: Special Title Night stihl ještě jeden staredown. Dá se říct, že už se svým starým známým. „Byl to od něj perfektní výkon, zaslouží si maximální respekt. A stejně jako jsem se stal zajímavým já pro něj, je samozřejmě zajímavý on pro mě. S rekordem 4-0 a skalpem Davida bych mohl být zajímavý i pro evropské organizace – KSW, PFL – ale pořád platí, že mě nejvíce zajímá pás šampiona IAF ve velteru,“ vyprávěl po pohledu z očí do očí druhému překvapivému vítězi večera.


Jenže, co teď s tím? „Viktor si o Stevena řekl opakovaně. A zaslouží si ho,“ přiznal na tiskové konferenci Petr Ondruš. Ruku na srdce, kdybyste byli v jeho pozici, postavili byste nyní dvě ze svých tří největších es – ještě společně s obrem Jevgenijem Orlovem – hned proti sobě? „Uvidíme. Další plány prozradíme v příštím týdnu,“ pousmál se tajemně momentálně velmi spokojený šéf IAF.

A co na to jeho pro tento event parťák Boris Marhanský, jehož dvě hvězdy padly? „Chceme odvetu,“ začal své povídání s jemným úsměvem. „Jak řekl Píno, uvidíme, co bude dál. Ale určitě máme v RFA kvalitní velterové váhy pro oba – jak pro Stevena, tak i pro Viktora, pokud se opravdu rozhodne nejít do bitvy s Humburgerem,“ přidal.

Je jisté, že společný příběh dvou nových výrazných jmen česko-slovenské MMA scény bude nadále pokračovat. Jak se ale vyvine, na to si budeme muset ještě počkat. A téměř se nabízí, že stejně nabere zase trochu jiný kurz, než jaký bude původně promotéry zamýšlen…


Další články