Sleduj nás

Khabiba za trenéra vážně nechcete, víc než prohry se bojíte jeho, přiznává parťák

Khabiba za trenéra vážně nechcete, víc než prohry se bojíte jeho, přiznává parťák Foto: UFC

Khabib Nurmagomedov je po dvouleté pauze zpátky v roli trenéra a ne všichni jeho svěřenci z toho mají zrovna radost. 

Úspěch je nutností. Khabib pochází ze staré dagestánské školy, kde mu byl mentorem jeho otec Abdulmanap. Ten vychoval několik šampionů, jež jsou dodnes rozseti po celém bojovém světě. Khabib jeho výuku měl jak v gymu, tak i doma, a proto ani na malý okamžik nemohl vypadnout z role. 

Zkušenosti získané během těchto dlouhých let tvrdé dřiny nyní slavný “The Eagle” předává dalším lidem, jako jsou například jeho bratranci Umar či Usman Nurmagomedové nebo současný šampion lehké váhy Islam Makhachev. A zrovna ten má Khabibova extrémního přístupu někdy až plné zuby. A vlastně nejen je. 

“Člověk si myslí, že trénuje tvrdě, dokud si vaši přípravu nevezme na starost Khabib. Vyčerpání je slovem, které naprosto nezná. Kdo byť jenom naznačí, že je unavený, ten může jít domů. Khabib vám pomůže naprosto se vším, udělá z vás špičkového bojovníka, ale věřte mi, jeho hněvu čelit nechcete,” přiznal Makhachev pro UFC Russia. 

Islam tahá v UFC čtrnáctizápasovou vítěznou sérii, třináct z výher přišlo čistě v lehké váze, jedna v catchweight. Vše tohle je zásluhou Abdulmanapovy školy, jejíž metody nyní převzal Khabib, a dokonce je ještě vylepšil. 


“Khabibova mentální příprava je na lehce vyšší úrovni. Neúspěch pod jeho vedením není možný. Tlačí vás až k naprosté hranici možností a jak neděláte to, co od vás vyžaduje, tak pekelně zuří. Je velice emotivní. Více než prohry se bojíte jeho reakce, to vám řekne více kluků,” postěžoval si Makhachev. 

“Myslím si, že Khabib strašně moc miluje své bojovníky a jde mu o jejich úspěch,” přidával se Javier Mendez, Eaglův bývalý trenér z AKA gymu. “Příliš moc to s těmi kluky prožívá. Vždy mu říkám: ‘Hej, to je dobrý, posaď se. Nemusíš přece nutit komisi, aby nás pořád napomínala.’ Je opravdu hodně emotivní,” řekl trenér, který je v tomto ohledu prakticky až naprostým opakem.


Další články