Sleduj nás

Kdo další se nemůže dočkat? Fury je šťastný, Ngannou také. A co fanoušci bojových sportů?

Kdo další se nemůže dočkat? Fury je šťastný, Ngannou také. A co fanoušci bojových sportů?FOTO: TOP RANK

Během necelých dvou týdnů se příznivci rohovnického sportu dočkali čtyř velkých oznámení. Toho největšího nakonec nikoliv, přesto… Je důvod smutnit, nebo se radovat?

„Kdo další se nemůže dočkat? Jsem tak šťastný,“ hodil dnes ráno do svých stories na sociální sítě 34letý manchesterský obr. K tomu fotku svoji a svého příštího protivníka: Francise Ngannou.

Šampion proti šampionovi

Dva králové svých sportů a těžkých vah (ok, Jon Jones by asi nesouhlasil, ale to je jeho věc).


Kamerunský „Predátor“ s francouzským pasem v kleci ze 17 výher jen jednou bojoval na body a hned 12krát ukončil své protivníky svými kladivy. Údajně právě on má nejtvrdší úder napříč bojovými sporty a vahami. V době covidové pak dostával rady od svého idolu Mika Tysona. Ano, ta historka je dobře známa: Ngannou po příjezdu do Paříže chtěl boxovat, jenže vlezl tehdy do špatného gymu a trenéři jej přemluvili k MMA.

Zatímco u jiných MMA zápasníků můžeme mít – pokud odhlédneme od fanouškovství – o jejich boxerských dovednostech oprávněné pochybnosti (Tyron Woodley či Conor McGregor, který je rozhodně nemá na úrovni Floyda Mayweathera a ani jiných špičkových boxerů), Ngannou je postojář se vším, co k tomu patří.


Před dvěma lety si střihl sparingový kemp s elitní těžkou vahou Joem Joycem, který jej chválil a řekl bych, že to nebyla jen tak tradiční mediální pochvala.

Ngannou je opravdu zbraň hromadného ničení. Má dynamit v obou rukou, unese nesmysl, má i celkem kvalitní pohyb na nohou, úderovou techniku. Jistě, boxerský ring a klec jsou dva odlišné světy, je třeba se v obou jinak hýbat, je třeba trochu jinak trénovat kondici, malé a klasické rukavice jsou také velký rozdíl. Ale...

„Vždycky jsem věděl, že musím jít do boxerského zápasu,“ opakoval poslední roky „Predátor“ a vlastně i kvůli tomu, aby tak mohl učinit, se jako jeden z mála dokázal vymanit z otrocké smlouvy v UFC. Momentálně sice patří PFL, ale ta je – jak známo – daleko benevolentnější, a navíc ještě více platí.


A na rovinu – souboj Furyho s Ngannou bude o penězích. Výdělek druhého jmenovaného za celou MMA kariéru, tj. deset let mlácení soupeřů, nepřesáhl 5 milionů dolarů.

Fury v posledních třech duelech nikdy neboxoval za méně než 20 milionů dolarů. A to – ruku na srdce – nešlo v případě Chisory i Whyta o ty největší možné souboje.

S Ngannou se utkají 28. října v saudskoarabském Rijádu, kde budou létat vzduchem hodně velké částky.

Obří nadšení manchesterského obra nesdílím, s čistým srdcem ale mohu říct, že na rozdíl od jiných crossover zápasů mě bude zajímat. Proč? Sice ještě není jasné, zda to bude oficiální, či exhibiční zápas (WBC, jejíž pás Fury drží, souboj posvětila, ale neměl by být ve hře světový pás), ale postaví se proti sobě dva bojovníci na vrcholu sil. Jistě, Ngannou má už 36 let, ale je třeba si uvědomit, že není v této hře zase tak dlouho, není tak omlácený, za 10 let profesionální kariéry má 20 zápasů.


Jenže právě tyto zkušenosti budou rozhodující. Krom toho, že se bude „hrát“ na rybníčku jeho protivníka, který už nyní platí za jednu z nejzajímavějších a nejkvalitnějších těžkých vah historie. Fury opakovaně ukázal své dovednosti, své zápasnické IQ, bezesporu je jednou ze dvou nejlepších těžkých vah současnosti.

Ano, to největší oznámení tento sport před pár týdny prošvihl. Vinou Furyho hamižnosti. A tak se Oleksandr Usyk utká 26. srpna ve Vratislavi s nebohým ranařem Danielem Duboisem (podobně stavěný a boxující jako Ngannou), který proti velezkušenému Ukrajinci nemá moc šancí, ale...

O dva týdny uvidíme vyhecované britské derby mezi Anthonym Joshuou a Dillianem Whytem, které by mělo definitivně rozseknout, kdo, že je aktuální britská dvojka. A 23. září si střihnou odvetu zmíněný Joyce se stále neuvěřitelně podceňovaným Číňanem Zhangem Zhileiem. Do toho se nám pořád dohadují Deontay Wilder a Andy Ruiz, byť také v jejich případě je zatím rozkol – jak jinak – u rozdělení finančního koláče.

Tak, či onak, sečteno, podtrženo: jeden z největších boxerských zápasů těžké váhy všech dob zatím nedostaneme. Pokud je ale toto menu předkrmem před následnou domluvou Fury vs. Usyk, já osobně si ho dám líbit. A v takovém případě souhlasím s „Gypsy Kingem“ a také se už nemohu dočkat následujících týdnů.

Zdroj: Autorský text


Další články