Sleduj nás

Jiří „Mamut“ Paluska: České MMA vnímám před Vémolou a po něm. XFN k nám ještě přinese velké cirkusy a divadla

Jiří „Mamut“ Paluska: České MMA vnímám před Vémolou a po něm. XFN k nám ještě přinese velké cirkusy a divadla

Fighter MMA v těžké váze s bilancí 9 zápasů a jedné prohry se dal na komentování. Rozhovor měl mít jasný cíl. Zjistit, jak velká to byla změna ze zápasníka na komentátora, ale nakonec se to posunulo do více směrů. Odpovídá Jiří „Mamut“ Paluska:​

Je možný návrat do klece?

Je mi už čtyřicet, nějaké kilo navíc tam je, takže asi tak. Uvažoval jsem nad tím, ale všechno je to o zdraví, takže uvidíme.

Jste stále MMA trenérem, jak jste se dostal k roli komentátora zápasů v televizi?

To je celkem vtipné. Byl jsem v MMA zápasníkem, trenérem, rozhodčím a pak i nakonec komentátorem. Můj kamarád Michal Prstek měl jednou něco komentovat, ale nemohl, tak se na mě obrátil, jestli to nemůžu vzít. Byla to úplná náhoda a mám pocit, že to byl turnaj GCF.


Jaké bylo vaše první komentování?

Bylo to všechno úplně jinak, zajímavé, zvláštní. Tehdy jsem neměl nakoukané vzory, takže jsem komentoval intuitivně. Mluvil jsem, jak jsem to cítil. Měl jsem nějakou představu díky tomu, že znám zákulisí. Nejsem profesionálním komentátorem, chtěl jsem předat více zajímavosti, když jsem byl trenérem a zápasníkem. Jestli se někdo neorientuje v MMA, není pro něj až tak důležité, jaká páka to je, ale možná ho budou zajímat věci okolo.

Jiří „Mamut“ Paluska komentuje českou scénu


Kolik večerů jste už komentoval?

Nemám statistiky, ale viděl bych to na desítky.

Během vašich začátků tady bylo jedno jméno přes komentování MMA…

Ano, Ondra Novotný, který je opravdu velmi kvalitní komentátor. Několikrát si mě pozval na UFC, ale většinou jsem komentoval večery GCF, které byly jediné v televizi.

Poté vznikly další, v dnešní době jsou hodně vidět Oktagon a XFN…

U XFN jsem komentoval čtyři turnaje, ale politika XFN, která se kolem šíří a pohled na bojové sporty se výrazně liší od mého pohledu, dám radši přednost GCF, které je mi bližší.


Jiří „Mamut“ Paluska mluví o XFN

Proč? V čem se liší?

MMA v Česku vnímám před Vémolou a po něm. Předtím to bylo o sportu, o lidském základním pudu - boji, to jsem miloval. Dva zápasníci si dokazovali, kdo je lepší. Všichni jsme se znali a respektovali. Pak přišel tenhle pán z Anglie a vnesl něco jiného do MMA.

To je?

Aroganci a hloupost. Je to pro mě takový Miloš Zeman MMA. Jedině člověk, který sportu nerozumí, ho může milovat. Pokud sportu aspoň trochu rozumí, ví, že MMA je dřina a patří sem i respekt k druhým, tak musí tohle chování odsoudit. Tím se dostávám k XFN, protože Vémola je dolem pro tuto organizaci, přináší jim peníze.

Je tady poměrně velká skupina lidi, která má na Vémolu opačný názor, to nejde přehlédnout, ne?

Podle mě to je člověk, který nedělá rozdíl mezi lží a pravdou. Několikrát jsem už slyšel, že bude mít posledního českého soupeře. Nevybírá si svoje protivníky, půjde s kýmkoliv. Není to pravda. UFC skoro prosil, aby tam mohl zápasit, nevrátí se tam. UFC ani neví, že takový zápasník existuje. Jestli řeknu něco, co není pravda, tak musím také uznat, že jsem se spletl. Ale když jde o záměrnou lež, tak pro mě není ten člověk zajímavý.


Jiří „Mamut“ Paluska trénuje MMA

Proč má tolik fanoušků tedy?

Mají ho rádi, protože málo z jeho fanoušků sportu rozumí. Nechci tím nikoho urazit, ale dává jim informace, které chce, ale oni se už se nezajímají, jestli to je pravda.

Jak vidíte budoucnost MMA v Česku?

Je tady Oktagon, XFN a GCF, která začínalo před lety. Každá organizace má svůj směr.

To je špatný směr?

Oni spojili ring a klec, spojili dva sporty dohromady, byly tam krásný zápasy, ale atmosféra tomu neodpovídala, viděli jsme tisíce mlčících lidí, to je škoda. XFN patrně půjde touto cestou, bude přinášet velké cirkusy a divadla, ale pro mé vidění MMA to není zajímavé. Jisté je, že MMA roste, dobře se rozvíjí, hledá nové fanoušky, a i tohle je cesta, kde se fanoušek po čase zorientuje a najde si to svoje.

A konečně k tomu komentování. Připravujete se, nebo jedete stále na pudovou záležitost?

Je zde vývoj stejně jako ve sportu a trénování. Nakoukávám, jak to dělají v UFC, získávám si informace o bojovnících. Kdo, kde, s kým. Někdo může mít skóre 8:1, ale důležité také je s kým, což někdy fanoušci nevidí, nechtějí vidět.

Pokud komentujete z haly, chodíte za zápasníky, trenéry?

Chodím, většinu lidí u nás znám. Kontakty si udržuju. Před zápasem někdy lidem i volám. Zápasníci také vyplňují dotazník, který mi pomáhá.

Komentují se vám někteří bojovníci lépe, třeba kvůli stylu, případně, že je osobně znáte?

Pokud jsem s někým trénoval, znám ho, můžu o něm více říct, v tom to je lepší, můžu přidat více ze zákulisí. Díky Viktorovi Peštovi jsem měl možnost být v UFC jako trenér, také tam trénovat, což vám pomůže – s tím jsem byl na večeři, jeli jsme autem, řekli jsme si to a to.

A co chlapi vs. ženy?

Nerozlišuju. Když jsme u žen, neustále slýchám, kdo je u nás nejlepší zápasník, kdo je šampion, tak pro mě má Česká republika nejlepší zápasnici, ne zápasníka. Lucie Pudilová je v UFC a ona bude patrně jediná z Čech na premiéře UFC v Praze. Ona je stále skromná, nenápadná, pořád na sobě pracuje. Dokázala zůstat normální.

Jak se díváte na situaci, že v Praze půjde do klece patrně jediný český zástupce. Je to výpověď o českém MMA?

Je to logický. Pro UFC je Česko malá tečka na mapě. Navíc když vyprodali za pár hodin O2 arenu, aniž by byla vyhlášena startovka, proč by dávali české zápasníky, když mají své vyzkoušené. Ve skrytu duše jsem doufal, že by tam mohl být Viktor Pešta, ale jsem ovlivněn tím, že jsem jedním z jeho trenérů, stejně jako Dan Barták, naše dobrá duše Penta Gymu. Důležité je, že UFC tu je, a věřím, že se vrátí. Dvakrát jsem byl na UFC jako trenér v Evropě, dvakrát v Americe a tahle organizace je kolos, obrovská fabrika, stroj, který funguje. Majitelé koukají samozřejmě na čísla. Česká republika je pro ně levná, vidí zájem, moderní halu, proč by se nevrátili v budoucnu.

Kdo z Čechů má šanci se dostat do této ligy?

Viktor Pešta, jsem si jistý, že to chce. On bere MMA jako sport, chce zápasit s nejlepšími. Nejde mu o zlaté hodinky a auta. Teď sice zápasil v Rusku za podmínek, které byly třikrát lepší než v UFC, ale chtěl by zpět. Myslím, že se dostane do Ameriky Jirka Procházka, po sportovní stránce by na to měl mít Patrik Kincl. Ale je tu také Magda Šormová, o které se moc nemluví, což je podle mě chyba. Myslím si, že máme více bojovníků, ale měli by začít dělat víc sport a ubrat cirkusu kolem.


Další články