Sleduj nás

Odletěl do Thajska jako turista! Po šesti měsících přivezl jako vůbec první Čech pás šampiona Muay Thai

Odletěl do Thajska jako turista! Po šesti měsících přivezl jako vůbec první Čech pás šampiona Muay ThaiFOTO: Bangla Boxing

Odjel jako turista, přivezl opasek šampiona! Daniel Kolář triumfoval v Thajsku.

Profesionální bojovník Daniel Kolář si připsal významný úspěch, když se mu jako prvnímu Čechovi podařilo získat titul šampiona Bangla Stadium na ostrově Phuket. Jeho dobrodružství začalo jako pouhá turistická cesta a skončilo nečekaným ziskem ceněného opasku.

Společně se svým bratrem, který se vydal na výměnný pobyt do Bangkoku, sdílí vášeň pro thaibox a tím se také zrodila myšlenka nahlédnout do srdce thajských bojových sportů.


Zatímco brácha je stále v Asii na stáži (aktuálně provoncie Čiang Mai), Dan se vrátil zpět domů do Česka. Avšak za pouhých šest měsíců stihl celkem tři zápasy, z nichž všechny ukončil vítězně. Dva proběhly na ostrově Phuket a jeden v Chiang Mai.

V prvních dvou zápasech Kolář triumfoval díky knockoutu, a to v obou případech ve druhém kole. Poté dostal neodolatelnou nabídku vstoupit do pětikolové bitvy, kde byl ve hře opasek a titul šampiona...


Zajímavý rozhovor s bojovníkem, který se nebojí postavit výzvám, si připravila redakce Top-Fight.cz. Dan nám povypráví o své cestě, odhodlání a zážitcích.

Dane, jak dlouho už se věnuješ bojovým sportům a co tě k nim přivedlo?

Bojovým sportům se věnuji již od mých sedmnácti let, což znamená pouhé tři roky. Zájem o ně však v sobě nesu již od dětství. Vždycky mě napadala otázka, jak bych si asi vedl v souboji, zda na to vůbec mám a jaký je to pocit. Tato myšlenka mě nikdy nepřestala zajímat a tím jsem se nakonec rozhodl začít aktivně trénovat bojové sporty. Chtěl jsem zkrátka okusit pocit vítězství.


Kde a s kým trénuješ?

Momentálně trénuji převážně v Gladiators gym Milevsko, kde jsem začínal svou bojovou cestu. Snažím se udržovat si kondici alespoň jedním tréninkem denně, abych neztratil cvičební rytmus. Moje tréninková rutina zahrnuje různé aspekty bojových sportů. Dnes už to není jenom o tom se bezhlavě mlátit. Potřebujete fyzičku, sílu, správně si nastavit hlavu, samozřejmě i talent a mnoho dalšího. To koneckonců dokazuje i náš nejlepší zápasník Jiří Procházka.

Tvůj bratr je úspěšný a chytrý kluk, který se dostal na výměnný pobyt do Asie. Zrodila se tak první myšlena k návštěvě?

Přesně tak. Přesvědčení, že se v Česku nedostatečně posunuji v oblasti Muay Thai, mě motivovalo k rozhodnutí vydat se na tréninkový kemp do Thajska. Toto rozhodnutí bylo ještě posíleno tím, když můj kamarád a zkušený bojovník Adam Řežábek projevil zájem jet se mnou. Přece jen to bylo poprvé, člověk má vždy u nových věcí mnoho pochybností a neví, do čeho jde. Nakonec jsme tedy společně odletěli. A jsem opravdu šťastný, bylo to skvělé rozhodnutí. Můj první pobyt byl ale náročný, protože jsem si musel zvyknout na horko a vlhkost. Nicméně už od prvního dne jsem se zamiloval do atmosféry celého Thajska. Kdo nebyl, všem doporučuji navštívit a nic neoddalovat. Každý si tam opravdu najde to svoje.


Jak probíhal tvůj typický den na Phuketu?

Mé dny na Phuketu začínaly brzkým probuzením kolem 6:45. Následoval běh 10 km, který trval přibližně hodinu. Poté jsem měl první trénink od 8 do 10. Po něm jsem využíval zbývající energii k surfování na moři nebo jízdě na vodním skútru. V případě, že jsem byl unavený, jsem si dával odpočinek, abych byl připravený na druhý trénink mezi čtvrtou a šestou odpoledne. Po večerním tréninku jsem často využíval saunu a ledovou lázeň (v místních podmínkách k nezaplacení). Den zakončovala zdravá večeře. Opravdu jsem to pojmul naplno a dal do toho vše. Tak se cítím i v životě nejlépe. Když už něco dělám a věnuji do toho čas i finance, tak na 100 %, úspěch na sebe nenechá dlouho čekat.

Zažil jsi na svých cestách nějaké komplikace?

Ano, na své cestě jsem se setkal s nečekanými komplikacemi. Při odletu do Thajska v lednu jsem zjistil, že kvůli novým covidovým opatřením mohou do země vstoupit pouze očkovaní lidé, a protože jsem očkován nebyl, dostal jsem se do složité situace na letišti. Vyšlo to zrovna čerstvě po půlnoci a všude byl kolem toho zmatek. Nikdo nic nevěděl, nikdo nebyl schopný poradit. Nakonec se mi podařilo získat potřebné potvrzení od kamaráda, ačkoliv jsem ho musel lehce upravit a prošlo to. Zajímavostí je, že právě v Thajsku museli mít všichni vakcíny rovnou 4 a nikdo se s nikým vůbec nebavil. :-)

Který gym jsi navštěvoval během svého pobytu v Thajsku?

Na začátku jsem trénoval v Tiger Muay Thai, nejznámějším thajském gymu, kde jsem měl možnost potkat a spárovat s renomovanými bojovníky. Poté jsem se rozhodl vyzkoušet i jiné gymy a nakonec jsem se usadil v Singha Muay Thai. Tento menší gym nabízel osobnější přístup a stal se mým domovským týmem po celou dobu mého pobytu v Thajsku.

Vnímáš rozdíly mezi tréninky u nás a v Thajsku?

Pokud se bavíme o Muay Thai, tak probíhají tréninky v Thajsku zcela odlišně než v Česku. Většinou na skupinových trénincích působí více trenérů (někdy až 5-6), což znamená, že jako bojovník máte možnost individuálnějšího zaměření. Zvlášť stojí za zmínku, že pravidelně spáruješ a trénuješ s různými lidmi, které neznáš, což ti umožňuje rychleji se přizpůsobit různým bojovým stylům. Nicméně v případě tréninku MMA, boxu nebo grapplingu, jsou tréninky v Thajsku a Česku srovnatelné.

Už jsme něco naťukli, ale tak… Kolik zápasů máš za sebou a jak celý proces probíhal?

Můj zápasový záznam čítá celkem 4 zápasy a všechny jsem vyhrál (2 z nich KO). Z toho 3 zápasy se odehrály právě letos v Thajsku. Po dvou vyhraných přišla životní výzva – třetí zápas na 5 kol po 3 minutách, ve kterém jsem se utkal o titulový pás do váhy 80 kg. V tomto duelu jsem se postavil dosud neporaženému bojovníkovi z Ruska, který měl úctyhodné skóre 8 - 0. Vyhrál jsem na body! Atmosféra při zápasech tam je nesmírně pozitivní, lidé jsou vstřícní a podporují, zejména turisté.

Které cíle si nyní kladeš a jaké máš plány?

Mám v plánu vrátit se zpět do Thajska, konkrétně bych rád zkusil Koh Samui. Mé předsevzetí zahrnuje účast na větších akcích a získání dalších titulů. V ideálním případě bych se chtěl prosadit do ONEFC, kde bych rád bojoval buď v kickboxu nebo Muay Thai. Těším se na nové výzvy a příležitosti, které mi budou nabídnuty.


Další články