Sleduj nás

Ducár před Clarkem: Ano, plánuji překvapení. Duel v Anglii nejspíše rozhodne o směřování jeho kariéry

Ducár před Clarkem: Ano, plánuji překvapení. Duel v Anglii nejspíše rozhodne o směřování jeho kariéryFOTO: TOP RANK

Čtyřikrát vyrazil nejúspěšnější český profesionální boxer současnosti Vasil Ducár do kolébky boxu – Velké Británie. A přestože ani jednou nezklamal, domů se vracela jedna z hlavních hvězd stáje Patron Boxing coby vítěz pouze jednou.


V sobotu bude chtít přidat druhý triumf, na galavečeru Matchroom Boxing mu stojí v cestě 32letý tokijský olympionik Cheavon Clarke.

I po vyhecované červnové bitvě s Viktorem Trushem platí, že je Vasil Ducár na českém území neporažený. „Z duelu s Viktorem jsem si vzal dvě věci. První, když člověk není stoprocentně připravený, tak do ringu lézt nemá. A druhá. Nečekat, že kombinace může skončit po třech, čtyřech, šesti úderech, ale čekat, že může mít třeba i dvacet úderů, což je naprostý nesmysl. Něco takového jsem asi ještě nezažil. Nikdy a nikde.“

Minimálně druhá zkušenost se mu bude nyní hodit. Také Brit Cheavon Clarke (6-0, 5 KO) umí vysypat do soupeře delší kombinace. A také on má velmi tvrdý a nepříjemný úder. Ale hlavně – ačkoliv to dle rekordu nevypadá, má obrovské zkušenosti.

„Jestli má na papíře 150 nebo 200 duelů, v reálu to může být dvakrát tolik,“ tuší 33letý český bijec. „Jeho profesionální rekord není absolutně důležitý. Podívej na jeho amatérské úspěchy. To je něco, k čemu se neměl Vasil ani šanci přiblížit,“ přidává jeho trenér Michal „Mikeš“ Vančura.


„Je to další borec, kterého chce Matchroom Boxing směřovat k těm nejvyšším postům, ostatně, tak, jak bývá u mých soupeřů pravidlem,“ pousměje se trošku hořce Ducár. Také zde je na místě připomenout: v březnu 2021 odboxoval fantastických deset kol s Chrisem Billamem-Smithem, který je v tuto chvíli úřadujícím mistrem světa WBO v křížové váze.

Loni v srpnu v desátém kole poslal k zemi Jordanam Thompsona, přesto nakonec zvedli ruku jeho soupeři. A ten se v sobotu v hlavním duelu eventu, na kterém se proti sobě postaví Ducár s Clarkem, pokusí o malý zázrak – obrat o pás šampiona IBF australskou hvězdu Jaie Opetaie.

„Je to pro mě na jednu stranu zadostiučinění, že boxuji v zahraničí opravdu se skvělými boxery, na druhou stranu mě to mrzí. Protože kdyby duel s Thompsonem trval o 30 vteřin déle, možná jsem mohl bojovat o světový pás já,“ pousměje se Ducár, který se připravoval doma ve Spejbl Gymu a závěr měsíčního kempu absolvoval v Chorvatsku, kde mimo jiné spároval i s dravcem Alenem Babičem.


„Vasil doma a venku, to jsou dva rozdílné styly. Doma je nejlepší, je si toho vědom, je agresivní, tlačí do soupeřů od začátku, jde po ukončení. Venku je to složitější. A bohužel začne tlačit často pozdě. Jako s Thompsonem, který nepřežije nyní duel s Opetaiem a neměl ho přežít už ani s Vasilem. Chybí vždycky kousek, může boxovat s kýmkoliv na světě, ale do prdele, vždycky tomu něco maličko chybí. Chceme to konečně zlomit,“ burcuje svého svěřence Vančura.

Ostatně i tentokrát bude ve hře mezinárodní pás federace IBF, který bude pro vítěze lístkem do elitní společnosti této federace v křížové váze. A možná i vstupenkou do velké titulové bitvy. „Každý boxer je porazitelný, je tam spousta faktorů, uvidíme, jak se vyspíme, jak jsme připravení, může být lepší boxer než já, ale nesedne mu můj styl, na každého chlapa je jiný chlap,“ věří Ducár ve své schopnosti proti menšímu, ale dynamickému – a na nohách rychlému – soupeři.

Ten už společně s trenéry Vančurou a Karlem Kaiserem odletěl do Londýna ve středu, ve čtvrtek odpoledne absolvoval český boxer oficiální tiskovou konferenci a chystá se ladit už jen váhové detaily, se kterou ale tradičně nemá problém.

Právě na tiskovce před duelem s Billam-Smithem překvapil promotéra Eddieho Hearna skvělou angličtinou. Chystá český bijec, který je civilním povoláním policistou, nějaké překvapení i tentokrát? „Ano, vítězství,“ rozesměje se na závěr. „Zkušenosti z delších bitev jsou na naší straně, to je vlastně naše hlavní výhoda. Pro Cheavona bude Vasil test, zda má na podobné souboje. Věřím, že v tom testu neobstojí,“ dodává Vančura pro top-fight.cz.


Zda jim plán vyjde, zjistíme v sobotu večer. Celý galavečer z londýnské Wembley Arena lze sledovat na platformě DAZN Boxing, měsíční paušální poplatek je 249 korun. Ducár s Clarkem by měli jít na řadu dle posledních informací jako třetí od konce, tedy někdy po 21. hodině.

Mimochodem, pokud by Ducár uspěl, bude hodně zajímavé další směřování kariéry. Jak totiž přiznal v rozhovoru v nejnovějším vydání časopisu Fighters Magazín – Bojová umění, je před podpisem pětizápasové smlouvy s elitní evropskou (ne českou) MMA organizací, ve které by měl dostat prostor vypracovat se taktéž k velké titulové šanci.


Další články