Sleduj nás

David Dvořák: Pro výhru udělám maximum, bojovým sportům jsem obětoval život

David Dvořák: Pro výhru udělám maximum, bojovým sportům jsem obětoval život

Poslední tváří, která vystoupila ze stínu XFN, aby mohla spatřit světla osobního rozvoje, je David Dvořák. Již sedm let neporažený zápasník z té nejnižší hmotnostní kategorie se už brzy plánuje vydat na svou zahraniční misi, ještě předtím si však odbude zápas na Night of Warriors.

A bez ohledu na to, o jakou váhovou kategorii se jedná, v každé z nich padají ostré rány. „Musím uznat, že někdy létají opravdu slušné údery, ale kdybych to měl porovnat třeba s thajským boxem, tam mi to přijde ještě tvrdší. Smíšená bojová umění zahrnují několik stylů, hodně se bojuje i na zemi. Řekl bych, že to je kolikrát víc o přemýšlení,“ vysvětloval David Dvořák svůj úhel pohledu.

S údery jsou pak spojena i různá zranění, ta se však nadějnému bojovníkovi zatím vyhýbají. „Povětšinou se jedná vždy o nějaké modřiny, sem tam nějaké boule, když už, tak nějaká tržná rána na obličeji. Osobně musím zaklepat, ze zápasu jsem si zatím žádné vážné zranění neodnesl,“ pravil mladý hrdina, jenž v mládí možná ani nepočítal s tím, že se bude bojovým sportům aktivně věnovat. „Až do svých šestnácti let jsem hrával aktivně šachy, nicméně v té stejné budově, kde jsme je hrávali, byly i lekce MMA, a tak jsem se jednoho dne šel podívat na trénink a hned mě to chytlo.“


Jeho rodina to nepřijala tak snadno, všechno ale potřebovalo svůj čas. „Zpočátku byli mí rodiče velmi zklamaní, příliš se jim to nelíbilo. Podívali se na nějaká ta videa, která jim moc na nadšení nepřidala. Po zhruba půl roce se to ovšem změnilo. Vyhrál jsem mistrovství republiky, načež mi řekli, že na tom asi něco bude a že mám velký potenciál,“ odhaloval.


Jak šla doba kupředu, kvalita MMA začala i na domácí scéně poměrně rapidně růst. Dneska už téměř každý ví, co znamenají smíšená bojová umění. „Ještě před třemi lety to tady téměř nikdo neznal, ale pak přišel velký ‚BOOM‘ a rázem se z toho stal plnohodnotný sport, z něhož se lidé těší a na nějž se chodí rádi dívat,“ těšilo ho.

Všeobecně platí, že jedním z nejtěžších úkonů, které k tomu sportu neomylně patří, je shazování váhy. „Je to dost na hlavu. Má klasická váha se pohybuje kolem 65 kg, jenže zápasím v kategorii do 57 kilo, takže těch 8 až 10 kilo musím vždy shodit. Nechávám si na to tři týdny. Jedná se o dietu, která by nemusela hned sednout každému. První čtyři až pět kilogramů zhubnu klasickou stravou, tedy hodně zeleniny, málo sacharidů a už vůbec ne rychlá občerstvení, jako je McDonald a podobně. Zbylé kilogramy nechám odplavit. Každý to dělá jinak. Někdo odvodňuje v sauně, druhý zase ve vaně…,“ vysvětloval.


David Dvořák se pohybuje okolo 15. místa světového žebříčku. Nyní sní, že mu jeho bezchybná série vynese vstupenku někam do říše snů. „Posledních sedm let jsem nepoznal hořkost porážky, což zní samo o sobě moc hezky. Už teď 6. dubna mě ovšem čeká zápas na Night of Warriors, čehož se nemůžu dočkat. Určitě půjde o skvělou show, po níž doufám, že se mi otevřou brány do světa,“ prozrazoval své ambice.

A vedle ambic jde ruku v ruce dobrá příprava. Jen díky tomu žije sen o přesunu například i do hvězdného UFC. „Pro vítězství jsem schopný udělat cokoliv. Trénuji dvakrát i třikrát denně, bojovým sportům jsem obětoval všechno. A vím, že tady má cesta nekončí. Držím se svého snu a pevně věřím, že na mě čeká ještě dobrých sedm let plných vzrušení,“ uzavřel hladový „Killa Khroust“.


Další články